Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) rozšířila seznam světového dědictví o 21 nových míst. Oznámila to v poslední den svého zasedání na oficiálních webových stránkách. Mezi nejznámější úspěšné kandidáty patří amsterodamské kanály, barokní Eggenberský zámek ve Štýrském Hradci na jihu Rakouska a východorumunský klášter Sucevita.

UNESCO se na zasedání od 25. července do včerejška v brazilském hlavním městě rozhodlo připsat na seznam celkem 15 míst z kulturní oblasti, pět z přírodní oblasti a jedno místo, které spadá do obou skupin.

Tři země, Kiribati (Chráněná oblast Phoenixské souostroví), Marshallovy ostrovy (atol Bikini) a Tádžikistán (archeologická lokalita Sarazm), se letos objevily na seznamu vůbec poprvé.

Nová místa

Mezi nová místa zařazená na seznam patří kromě 14 kilometrů dlouhých amsterodamských kanálů, založených v 16. a 17. století, například historické monumenty v čínském Teng-fengu, biskupské město Albi ve Francii, tichomořský atol Bikini, na kterém byly prováděny pokusné jaderné výbuchy, či mořská oblast Papahanaumokuakea u Havajských ostrovů.

Barokní Eggenberský zámek byl postaven v roce 1625 podle italského architekta Pietra de Pomise jako rezidence císařského místodržícího Hanse Ulricha von Eggenberga. Velkou uměleckou hodnotu má hlavně obrovský cyklus více než 500 stropních maleb, které podávají svědectví o pojetí světa v období raného baroka.

Z Rumunska se na seznam dostal už osmý z klášterů ve východorumunském historickém regionu Moldávie. Sucevita se podobně jako ostatní kláštery v regionu vyznačuje pestrobarevnou malbou na vnějších zdech z 16. století.

Přibyly i prehistorické malby

Seznam světového kulturního a přírodního dědictví byl rozšířen také o 645 prehisto­rických obrazů vyrytých do skal v Siega Verde v západošpanělské autonomní oblasti Kastilie-León. Také v tomto případě jde o rozšíření už existujícího zápisu – portugalského údolí řeky Coa.

„Místa prehistorického umění v údolí Coa a v Siega Verde představují nejpozoruhodnější komplexy paleolitického umění pod širým nebem na Iberském poloostrově,“ zdůvodnilo UNESCO svou volbu.

Seznam světového dědictví se tak rozšířil na celkem 911 míst vynikajících svým jedinečným přírodním nebo kulturním významem.

Zápis na seznam UNESCO je vždy důležitým ekonomickým signálem, zejména pro rozvojové země. Ve většině případů dojde po zápisu místa na seznam ke zvýšení turistické návštěvnosti; usnadní se i žádosti o finanční pomoc a investice.

UNESCO však zároveň hlídá stavební a jiné zásahy do lokalit, které mohou vést až k jejich vyškrtnutí ze seznamu.

Mezi nejznámější české památky na seznamu UNESCO patří historická jádra Prahy, Českého Krumlova nebo Telče. Celkem má ČR na seznamu 12 památek.

Na zápis do seznamu UNESCO kandidovalo 39 míst.