CDU/CSU ztratila oproti průzkumu před zhruba dvěma týdny jeden procentní bod a je nyní na 38 procentech. SPD přišla o dva procentní body a klesla na 22 procent. AfD se naopak díky zisku dvou bodů dostala na deset procent. Uvedla to německá veřejnoprávní televize ARD. Spolkové volby proběhnou v Německu za čtyři týdny, 24. září.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Nevolte Merkelovou, vzkázal Turkům v Německu prezident Erdogan

Nový průzkum se uskutečnil už po teroristických útocích islámských extremistů ve Španělsku a ve Finsku. ARD neuvedla, zda právě to mohlo mít vliv na určitý posun voličské přízně, a nesdělila ani jiné důvody. Právě AfD je ale známá svou protimigrační rétorikou a deklaruje názor, že islám do Německa nepatří. Naopak vládní strany CDU/CSU a SPD stály v uplynulých dvou letech za otevřenou uprchlickou politikou, přičemž během této doby přišlo do Německa téměř 1,2 milionu běženců.

Právě přistěhovaleckou a azylovou politiku považuje podle průzkumu 12 procent dotázaných za nejpalčivější otázku, jíž by se měla příští vláda věnovat (devět procent dotázaných pak označilo za prioritu snížení rozdílů mezi bohatými a chudými, sedm procent vnitřní bezpečnost a boj proti terorismu).

Angela Merkelová.
Konzervativní Merkelová? Kancléřka mluvila online s youtubery

Do Spolkového sněmu by se podle aktuálního průzkumu dostali ještě svobodní demokraté (FDP) a Levice s devíti procenty a také Zelení s podporou osmi procent lidí.