Pro jedny je to skandál, pro druhé vítězství. Když ve středu poprvé zavlála v Bruselu modrožlutá vlajka Kosova, kosovští Albánci to oslavili jako své vítězství.

„Bereme to tak, že nás Evropská unie bere vážně, jako nezávislý stát,“ komentoval to předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi.

Třetina zemí EU a Srbsko vztyčení kosovské vlajky považují za skandál. Bývalou jihosrbskou provincii totiž sedm unijních zemí neuznalo a ani uznat nehodlá. Přesto kosovský prapor vlál ve středu vedle vlajky EU po dobu zasedání Evropského parlamentu v Bruselu, kterého se zúčastnili zástupci kosovské delegace.

„Byl to jako skandální a totálně nelegální akt. Podávám oficiální stížnost a vysvětlení bude chtít i řecká vláda. Toto měl být způsob, jak uznat nezávislé Kosovo za zády jiných?“ nechala se slyšet řecká europoslankyně Anni Podimatová. Její země, stejně jako Slovensko, Rumunsko, Kypr, Španělsko, Malta a Portugalsko nezávislé Kosovo uznat nechtějí.

Oblast na Balkáně velkou jako Středočeský kraj uznala zatím jen čtyřicítka zemí, kosovští představitelé přitom počítali s nejméně stovkou, aby Kosovo získalo definitivně status nezávislého státu.

„Budeme chtít vědět, proč se Evropská unie takhle zachovala nejen k nám, Srbsku, ale neférově i vůči vlastním členům,“ řekl srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić. Také on podal za Srbsko oficiální protest.

A jak vysvětlila vyvěšení modré vlajky Kosova s mapou země a šesti hvězdami symbolizujícími etnika v Kosovu předsedkyně komise pro jihovýchodní Evropu Doris Packová?

Sdělila, že dvoutřetinová většina zemí EU souhlasila s Ahtisaariho plánem nezávislého Kosova, a proto může Republika Kosovo vystupovat samostatně.

„Bělehradu není nic do toho, co tu děláme. Máme svá vlastní pravidla a ta se odvíjí od tohoto plánu,“ citoval političku server B92.