WP uvádí, že obsah dokumentů byl po několik měsíců vypouštěn do uzavřené skupiny na discordu, kterou v roce 2020 utvořilo něco přes 20 mužů a mladých chlapců, jež spojuje „láska ke zbraním, vojenskému vybavení a Bohu“.

Za únikem údajně stojí jeden z lídrů skupiny, kterému je lehce přes 20 let a kterému se říká OG, což je zkratka pro sousloví Original Gangster slangově označující výjimečnou a respektovanou osobu.

Podle jednoho z mladších členů „malého klanu“, který k tomuto muži vzhlíží, OG naznačil, že si utajované dokumenty odnesl ze své práce na nespecifikované vojenské základně. Nejdříve obsah dokumentů přepisoval do textových zpráv, později začal rovnou sdílet jejich fotografie. To potvrdil další člen skupiny, který příspěvky od OG také sledoval a rovněž o dění promluvil pod podmínkou zachování anonymity. Oba zdroje uvedly, že znají skutečné jméno údajného původce úniku a také stát, kde žije a pracuje, ovšem odmítli tyto informace poskytnout.

Ruské síly na Ukrajině. Ilustrační snímek
FSB vs. ministerstvo obrany. Nově uniklé dokumenty USA hovoří o sporech v Moskvě

Informace, že únik citlivých informací o válce na Ukrajině mohl začít na discordu, se v médiích objevuje už několik dní. Discord je sociální síť, která funguje přibližně osm let a je oblíbená u mladých fanoušků videoher. Uživatelé na ní zakládají uzavřené či veřejné „servery“, které slouží k textové komunikaci i skupinovým hovorům.

WP při tvorbě článku dostal k dispozici záznamy o komunikaci na discordu, nahrávku mužského hlasu, který dva zdroje připisují muži označovanému jako OG, a také zhruba 300 fotografií tajných dokumentů, "z nichž většina nebyla zveřejněna“. Podle jednoho ze zdrojů, který není plnoletý, chtěl OG své internetové přátele „držet v obraze"“ a opakovaně s nimi mluvil o světových událostech a vládních operacích.

„Věděl, co dělá, když to sdílel“

„Je to chytrý člověk. Věděl, co dělá, když ty dokumenty sdílel,“ řekl zdroj WP, který byl s OG v kontaktu ještě před založením dané skupiny na discordu. OG podle něj nepracuje pro žádný cizí stát, ovšem vyjadřoval hlubokou nedůvěru vůči americké vládě a bezpečnostním složkám.

Na konci února začal jeho informace jiný člen skupiny nahrávat na jiný discordový server, načež se fotografie tajných dokumentů začaly šířit dál, píše WP. Podle informací deníku měla původní skupina i zahraniční členy, včetně Rusů a Ukrajinců. OG do ní během března přestal materiály přidávat a když se na začátku dubna dostaly do tradičních médií, byl podle svého nezletilého přítele velmi rozrušený, protože tajné dokumenty chtěl poskytnou pouze svým kamarádům.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu. Ilustrační snímek
Únik amerických dokumentů odhalil slabiny Ukrajiny. Změnila plány, tvrdí CNN

Média únik považují za nejzávažnější podobný případ v USA za několik let. Dokumenty obsahují citlivé informace o válce na Ukrajině, ale třeba také o vztahu k Číně nebo o špehování složek v jiných zemích, než je Rusko. Některá hlášení se při tom zdají být stará jen zhruba 40 dní, ovšem činitelé různých států uvádí, že část zveřejněných snímků byla zfalšovaná.

„Probíhá plnohodnotné vyšetřování, jak víte,“ komentoval situaci americký prezident během své návštěvy Irska. „Zpravodajci a ministerstvo spravedlnosti. A jsou čím dál blíž. Nemám pro vás odpověď,“ pokračoval Biden podle televize CNN. Zároveň uvedl, že obsah úniku jej neznepokojuje, neboť nezahrnuje „nic současného“, co by mohlo mít významné dopady.

Jde o dílo „insidera“?

List WSJ s odvoláním na informované zdroje uvádí, že američtí vyšetřovatelé podezírají „insidera“, ovšem zatím nemají konkrétní podezřelé. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá indicie ve fotografiích cirkulujících na internetu, zatímco k odhalení zdroje může pomoci také digitální stopa spojená s tištěním tajných dokumentů, která podle WSJ pomohla vyšetřovatelům v jiných případech tohoto typu.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Internetem se šíři tajné plány americké pomoci Ukrajině. Pentagon únik vyšetřuje

List poukazuje také na středeční vyjádření manažera společnosti Microsoft Brada Smithe, podle něhož bezpečnostní analytici softwarového giganta zaznamenali v posledních měsících pokusy ruských složek infiltrovat internetové komunity spojené s počítačovými hrami. Discord v prohlášení pro WP uvedl, že spolupracuje s americkou vládou, aniž by případ dále komentoval.