Během krátkého jednání před soudem Teixeira promluvil pouze dvakrát. Na otázku, zda rozumí svému právu mlčet, odpověděl: „Ano“. Potvrdil také, že vyplnil speciální finanční prohlášení, které podle soudce prokazuje, že má nárok na zastupování veřejným obhájcem. Podle CNN byl do soudní síně přiveden s pouty na rukou, na sobě měl vězeňskou kombinézu. Slyšení ze zúčastnili i rodiče zadrženého muže.

Utajované americké dokumenty související s citlivými informacemi spojenými mimo jiné s ruskou válkou na Ukrajině minulý týden začala zveřejňovat americká média. Materiály se předtím objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě, hojně se sdílely mimo jiné na proruských účtech.

Pentagon
Únik supertajných dokumentů: Kdo je zatčený Američan, co vše bylo odtajněno

Za úmyslné předávání informací o národní obraně hrozí odsouzenému až deset let vězení. Jak poznamenala agentura Reuters, Teixeira by mohl čelit delšímu trestu v závislosti na tom, jaká všechna obvinění proti němu budou vznesena.

Stovky stránek vládních materiálů se začaly ke konci loňského roku objevovat na komunikační platformě Discord. Sociální síť funguje přibližně osm let a je oblíbená u mladých fanoušků videoher. Uživatelé na ní zakládají uzavřené či veřejné „servery“, které slouží k textové komunikaci i skupinovým hovorům. Teixeira na Discordu vedl chatovací skupinu, která pod názvem Thug Shaker Central sdružovala asi 20 až 30 mladých milovníků zbraní a videoher, kteří mezi sebou sdíleli i rasistické memy.

Nejvážnější narušení bezpečnosti USA za 13 let

Nejnovější únik utajovaných dokumentů je podle všeho nejzávaznějších narušením bezpečnosti USA od roku 2010, kdy se na stránce WikiLeaks objevilo více než 700 tisíc dokumentů, videí a diplomatických depeší, utajovaných i neutajovaných. Za jejich zveřejněním stála Chelsea Manningová, v době úniku analytik americké armádní rozvědky Bradley Manning. Případ zůstává největším známým únikem citlivých materiálů americké vlády. Manning byl odsouzen k 35 rokům vězení. Ve vězení podstoupil změnu pohlaví.

Exprezident Barack Obama následně Manningové zkrátil trest na pětinu a květnu roku 2017 byla propuštěna.

Ruské síly na Ukrajině. Ilustrační snímek
FSB vs. ministerstvo obrany. Nově uniklé dokumenty USA hovoří o sporech v Moskvě

Jak poznamenala agentura Reuters, američtí představitelé škody napáchané únikem informací stále prověřují. Mezi dokumenty, které se dostaly na veřejnost, jsou i záznamy ukazující údajné detaily o ukrajinské vojenské zranitelnosti. Jsou v nich i další citlivé informace, například za jakých okolností by ruský prezident Vladimir Putin mohl použít jaderné zbraně. Zveřejněné dokumenty uvedly rovněž Washington do rozpaků kvůli tomu, že odhalily, že USA špehují své spojence, mezi nimi údajně i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.