Zakladatel internetového gigantu Amazon do tohoto projektu investoval 42 milionů dolarů (více než 860 milionů korun). Podle svých slov je přesvědčen, že „lidstvo musí investovat do své budoucnosti.“

Hodiny budou umístěné ve skále a vysoké budou zhruba 152 metrů, přičemž pohánět je mají termální cykly Země, píše server CNBC. Bezos na Twitteru zveřejnil rovněž video zachycující práce na instalaci přístroje.

"Lidstvo je dnes natolik technologicky vyspělé, že může zároveň být samo sobě hrozbou,“ uvedl. „Časem bude stále důležitější myslet na velmi vzdálenou budoucnost,“ uvedl již dříve pro Wall Street Journal.

Bezos na projektu spolupracuje s nadací Long Now Foundation, která se zabývá právě dlouhodobými projekty lidstva. Za celou myšlenkou však stál Danny Hillis, americký vědec, vynálezce a spisovatel, který na nich začal pracovat už v roce 1989." Chci postavit hodiny, jejichž ručička se pohne jednou za sto let a budou odbíjet jednou za tisíciletí,“ cituje jeho slova nadace Long Now.

Písečná bouře v Austrálii. Městečko Charleville.
Udeřil hrom a nebe zrudlo. Austrálii zasáhla písečná bouře

„Posledních asi pět let Dannymu s tím projektem pomáhám,“ uvedl Bezos, který patří mezi nejbohatší lidi na světě. Podle Bezose hodiny "přežijí" Spojené státy: "Během života těchto hodin už nebudou Spojené státy existovat. Celá civilizace padne a znovu povstane. Budou vynalezeny nové systémy vlády. To si nikdo nemůže představit. Nemůžete si představit svět - nikdo nemůže, ale ty hodiny tu stále budou,“ uvedl.

Termín dokončení zatím není jasný. Poté však budou prý volně přístupné veřejnosti. Pokud budou někteří lidé na místě ve správný čas, budou moci slyšet i jak hodiny odbíjejí, tedy jednou za tisíc let.

Hlavní zásobárnou vody je nádrž Theewaterskloof Dam za městem. Ta však už tři roky vysychá.
Vyschlé Kapské Město odložilo "den bez vody". Krize ale pokračuje