Mezi nejlepšími vysokými školami světa sice postupně přibývá evropských škol, pořadí nicméně stále jednoznačně ovládají univerzity ze Spojených států, ukázalo nejnovější vydání žebříčku ARWU. Z Česka se mezi 500 top univerzit dostala jediná škola – pražská Karlova univerzita. Patří jí dělené 201. až 300 místo.

Letošnímu žebříčku Academic Ranking of World Universities (Akademický žebříček světových univerzit) tradičně vévodí americké školy, kterých je v první desítce hned osm. Proniknout do desítky se podařilo už jen dvěma britským stálicím na univerzitním nebi: Cambridgeské univerzitě, která obsadila páté místo, a Oxfordské univerzitě na desátém místě.

Na první pozici žebříčku sestavovaném šanghajskou univerzitou CWCU i nadále figuruje slavná Harvardova univerzita, jež si udržuje prvenství už osm let. Za ní figurují Kalifornská univerzita z Berkeley a Stanfordova univerzita.

32 škol z Evropy

Z Evropy se do první stovky prosadilo 32 škol, z toho 27 z Evropské unie. Kromě zmiňovaných slavných britských univerzit jde o dvojici škol ze švýcarského Curychu, dalších osm britských univerzit či tři francouzské instituce. Například na 74. místě se pak nachází nejlepší ruská škola – Moskevská státní univerzita.

Dobře si v pořadí vedly i univerzity z Kanady či Japonska, které mají v první stovce čtyři, respektive pět škol.

Země EU měly loni v první stovce 26 škol, letos o jednu více. EU, která si hodně zakládá na podpoře školství, přesto za Spojenými státy citelně zaostává. I tak jí ale patří stříbrná příčka, uvažujeme-li o oblastech, kde studovat, podotkl server EUObserver.

Specializované centrum Šanghajské univerzity se hodnocení nejlepších vysokých škol věnuje řadu let. Školy se poměřují kupříkladu množstvím držitelů Nobelových cen i dalších významných ocenění mezi učiteli a absolventy, nebo počty publikací tamních kapacit v prestižních vědeckých časopisech.

Americký akademický list Chronicle of Higher Education soudí, že ARWU je považován za nejvlivnější mezinárodní žebříček na poli univerzit.