Německé ministerstvo zahraničí oznámilo, že mezi lidmi unesenými palestinskými radikály je několik osob s německým občanstvím. Mexiko má informace o dvou svých unesených občanech, jednoho občana pohřešuje rovněž Británie.

Cizinci jsou mezi stovkami obětí rozsáhlého útoku z Pásma Gazy, při němž palestinští ozbrojenci v sobotu pronikli do pohraničních izraelských komunit a podle dostupných informací brali desítky vojáků a civilistů jako rukojmí. Nejméně stovku lidí unesli na své území.

Vyprošťování mrtvých a zraněných v Pásmu Gazy
Teď umřu. Svědci popsali řádění ozbrojenců v Izraeli, stříleli i na festivalu

O thajských obětech informoval o list Bangkok Post s odvoláním na premiéra Sríttchu Tchavisina a thajskou diplomacii. Thajská vláda postupně oznámila, že při bojích mezi radikály a izraelskou armádou dva thajští občané zahynuli, dalších osm bylo zraněno a celkem 11 uneseno. Kde se aktuálně tito lidé nachází, nebylo jasné.

Deník The Times of Israel poznamenal, že v napadených částech Izraele předtím pobývaly tisíce Thajců, kteří většinou pracují v místním zemědělství.

Pohřešovaní nepálští studenti 

Nepálské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pohřešuje 11 studentů, kteří v rámci praxe pobývali v kibucu Alumim u hranic s Gazou. Nepálská ambasáda později sdělila, že deset studentů je mrtvých.

„Potvrdili jsme informace o úmrtí dvou Ukrajinek v Izraeli. Dvě ženy v zemi žily už delší dobu,“ uvedlo ve vyjádření pro agenturu AFP ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Podobné zprávy se snaží potvrdit či vyvrátit také Spojené státy, řekl Blinken v rozhovoru s televizí CNN. „Máme informace, že několik Američanů bylo zabito… Máme hlášeny pohřešované Američany,“ uvedl. „Víme o tom, že v Gaze drží jako rukojmí desítky Izraelců, kteří mají i americké občanství,“ řekl stanici Fox News izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan.

Následky útoku radikálního hnutí Hamás v Izraeli.
Izrael dál bombarduje Pásmo Gazy, zasaženo prý bylo na 800 cílů

Britská vláda mezitím pátrá po jednom svém občanovi poté, co izraelská velvyslankyně v Británii Cipi Hotovelyová sdělila televizi Sky News, že v Pásmu Gazy se nachází nejméně jeden Brit. Ambasáda však záhy vyjádření korigovala s tím, že po útoku na hudební festival je pohřešován britský občan, který byl poblíž Gazy.

Unesena z hudebního festivalu

Na hudebním festivalu u kibucu Reim v Negevské poušti ozbrojenci unesli také mladou ženu, která má kromě izraelského i německé občanství. Její matka Ricarda Louková uvedla, že dceru poznala na videu, kde je vidět polonahá žena pohozená na korbě pick-upu společně s ozbrojenci, a přes média požádala o pomoc při pátrání po ní.