„Situaci v souvislosti s odsunem amerických jednotek ze Sýrie v budoucnu ovlivní řada faktorů,“ poznamenal Rjabkov. „Je vidět, jakým způsobem jsou zprávy o stažení vojáků v USA interpretovány a jaké signály přichází přímo od představitelů americké vlády.“

Americký prezident Donald Trump
Stahování Američanů ze Sýrie se kvůli boji s IS nezpomalí, prohlásil Trump

Na otázku, zda Rusko věří, že se Američané z blízkovýchodní země stáhnou, náměstek ruského ministra zahraničí uvedl, že „podporovatelé zachování americké vojenské přítomnosti v Sýrii“ mají ve Washingtonu „silnou pozici.“

Nespoutaný hon za nadvládou

„Nevím, jak bude jejich přítomnost v Sýrii vypadat a zda bude otevřená, nebo utajená. Neumím si ale představit, že se Spojené státy fyzicky, úplně a bezpodmínečně ze Sýrie stáhnou,“ pochybuje ruský diplomat.

Náhlý a neočekávaný odsun amerických jednotek se podle Rjabkova neslučuje s „nespoutaným honem Washingtonu za globální nadvládou a úsilím být všude a řešit problémy po svém“. „Přál bych si, abych se pletl,“ dodal. 

Podmíněný odchod

Americký prezident oznámil stažení amerických vojáků ze Sýrie již 19. prosince loňského roku. Důvodem je podle něj vítězství nad teroristickou organizací Islámský stát, což byl údajně jediný důvod pro americkou přítomnost v zemi. 

Trumpovo prohlášení překvapilo řadu vysokých činitelů ve Washingtonu i americké spojence a vedlo k rozhodnutí Jamese Mattise rezignovat na post amerického ministra obrany. Deník New York Times, který se opírá o výroky bezpečnostního poradce Johna Boltona, však uvedl, že je odchod amerických vojáků ze Sýrie je podmíněn poražením zbytků IS a tureckými bezpečnostními zárukami poskytnutými Kurdům.

Bombardér spojenců nad územím Sýrie
Ze Sýrie se stáhneme až po porážce zbytku IS, prohlásil prezidentův poradce Bolt