Emmanuel Macron si myslí, že oficiální „institucionalizace“ jeho ženy jako první dámy Francie s příslušným servisem by poskytla „čistší“ pozici a působení manželky po jeho boku. Jenže Francouzům se to nelíbí a už začali podepisovat protestní petici. Pod online výzvu se už zvěčnilo téměř dvě stě tisíc nesouhlasných vyjádření.

Petice na adrese change.org probíhá již dva týdny a přeje si, aby první dáma hrála svou roli, ale ne za veřejné peníze. Macron přitom takový úřad, nebo alespoň oficiální pozici, pro svou manželku sliboval během předvolební kampaně.

„Brigitte Macronová už má v současnosti tým dvou nebo tří asistentů, má dvě sekretářky a dva osobní strážce. To stačí,“ píše se v petici, na které je bezmála dvě stě tisíc podpisů. Macron původně sliboval, že pozici první dámy Francie podpoří, ale ne za veřejné prostředky.

Petice připomíná, že první dámy jako Bernadette Chiracová nebo Carla Brunniová, manželka Nicolase Sarkózyho, svou roli také hrály, ale v pozadí a bez nároků na servis, který by chtěl pro svou manželku Emmanuel Macron.

Proti zřízení placeného úřadu první dámy protestovala v parlamentu krajní levice, zvláště v době, kdy Macron navrhuje výrazné omezení veřejných výdajů včetně nákladů na armádu, na které reagoval nedávno odstoupení náčelní generálního štábu.

Zdroj: Youtube