V zemi roste napětí po nedávné Madurově druhé inauguraci a opozice svolává demonstrace za prezidentův odchod. Bezpečnostní složky zároveň rozehnaly slzným plynem demonstranty, kteří se na výzvy zadržené skupiny shromáždili nedaleko prezidentského paláce v Caracasu. Druhý muž Madurovy socialistické strany Diosdado Cabello médiím řekl, že není vyloučeno další zatýkání.

Série videí

Výtržnosti začaly dnes ráno místního času, kdy skupina mužů ve vojenských uniformách a se zbraněmi zveřejnila na sociálních sítích sérií videí, v nichž tvrdila, že neuznává Madurovu vládu. V jednom z videí muž, který se identifikuje jako seržant Figueroa, vyzývá své krajany, aby na podporu jejich rebelie vyšli do ulici.

"Vyzývali jste nás, abychom vyšli do ulic a bránili ústavu, tak jsme tady," říká voják na videu. V pozadí je možné vidět několik silně ozbrojených mužů a nákladní vůz národní gardy.

Maduro se podruhé oficiálně ujal úřadu 10. ledna. Jeho vládu však neuznává řada latinskoamerických zemí i Spojené státy. Opoziční vůdci i disidenti v exilu dříve vyzvali ozbrojené složky, aby Madura z úřady odstranily. Prezident to označil za navádění ke státnímu převratu.

Nelegitimní prezident?

Opozicí ovládaný parlament po inauguraci označil Madura za nelegitimního prezidenta. Podle venezuelské ústavy v takovém případě přebírá funkci předseda parlamentu Juan Guaidó, který vyhlásil, že je připraven Madurův mandát převzít. Nejvyšší soud, do něhož Maduro jmenoval své lidi, však dnes zrušil veškeré kroky, které parlament v této věci podnikl.