Třiaosmdesátiletý Henrik se v roce 1967 oženil s královnou Margrete. Posléze přijal titul prince, ale opakovaně říkal, že by chtěl být nazýván králem.

„Není žádným tajemstvím, že princ byl po mnoho let nespokojen se svou rolí a titulem, který získal v dánské monarchii,“ řekl ředitel komunikace královského páru Lene Balleby bulvárnímu listu BT. Tuto informaci pak následně potvrdil i agentuře Reuters.

Očekávalo se, že dvojice bude pohřbena společně ve speciálně navrženém sarkofágu v katedrále Roskilde. Sedmasedmdesátiletá Margrethe II. rozhodnutí svého chotě přijala.

„Pro prince je rozhodnutí nebýt pohřben vedle královny přirozeným důsledkem toho, že s ním nebylo zacházeno stejným způsobem jako s jeho manželkou, když nemá titul a roli, kterou si přál,“ dodal mluvčí.

Henrik také minulý rok odešel do důchodu a vzdal se svého titulu. Od té doby se účastnil oficiálních akcí jen velmi sporadicky a místo toho tráví hodně času na soukromé vinici ve Francii, i když je s královnou stále ženatý a oficiálně žijí společně.

Dánský princ se narodil v roce 1934 jako Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat ve Francii a s královnou mají dva syny – korunního prince Frederika (49) a prince Joachima (50), kteří již mají také potomky, takže nástupnictví je zajištěno.