„Vyjadřuji hluboké znepokojení nad útoky, které se v posledních dnech odehrály (v Jeruzalémě) a které ohrožují atmosféru vzájemné důvěry a respektu, jež jsou nutné pro obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci,“ řekl papež. Zdůraznil, že si přeje, aby mír zavládl v Jeruzalémě a v celé Svaté zemi.

Svatá země je termín používaný pro Izrael a historickou Palestinu, tedy pro oblast s velkým náboženským významem pro tři světová monoteistická náboženství (judaismus, křesťanství a islám).

Mše na Boží hod velikonoční během pandemie covidu-19. Ilustrační snímek
Vítězství života. Křesťané si na Boží hod připomínají zmrtvýchvstání Krista

Papež se ve svém projevu věnoval i válce na Ukrajině, kam loni v únoru vtrhla ruská armáda. František prosil Boha, aby pomohl „milovanému ukrajinskému lidu na cestě k míru“ a aby osvítil „velikonočním světlem ruský lid“. Žádal o útěchu pro zraněné i pro ty, kteří ve válce ztratili své drahé.

„Učiň, aby se zajatci mohli vrátit ke svým rodinám ve zdraví a v bezpečí,“ řekl dále František, který v minulosti opakovaně vyzýval k ukončení konfliktu na východě Evropy.

Řada mezinárodních krizí

Mezinárodní společenství pak vyzval, aby se snažilo zastavit válku na Ukrajině i konflikty v dalších zemích. Papež se zmínil také o řadě dalších mezinárodních krizí - od občanské války v Sýrii či situaci v Barmě, kde vládne vojenská junta, přes ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii až po neklidnou situaci na Haiti, v Barmě, Tunisku či Kongu. Žádal o upevnění mírových procesů a usmíření v Etiopii či Jižním Súdánu, který letos navštívil.

Papež František mává ze svého auta poté, co opustil nemocnici Gemelli v Římě 1. dubna 2023
Papež František opustil nemocnici v Římě. Pozdravil se s věřícími

Poukázal rovněž na situaci v Libanonu, který zažívá vleklou politickou krizi a který podle hlavy katolické církve „stále hledá jednotu a stabilitu“. Žádal také o podporu pro křesťanské komunity, jež slaví Velikonoce „ve zvláštních podmínkách“. Zmínil se v této souvislosti o Eritreji a Nikaragui, kde autoritářská vláda prezidenta Daniela Ortegy zakázala tradiční velikonoční procesí.

Své poselství papež František zahájil obvyklými slovy, „drahé sestry a drazí bratři, Kristus vstal z mrtvých“. Věřící a národy vyzval, aby začali mezi sebou budovat větší důvěru. „Pospěšme si s překonáním hranic a nesvárů,“ řekl papež, který vyzval k pomoci uprchlíkům a běžencům. Politické představitele vyzval, aby „nebyl diskriminován žádný muž ani žena a aby nebyla pošlapávaná jejich důstojnost“.

Zemřel emeritní papež Benedikt XVI. Na snímku z roku 2009 při návštěvě Prahy.
Ve Vatikánu zemřel emeritní papež Benedikt XVI. Bylo mu 95 let

Ještě před poselstvím Urbi et orbi papež od 10:00 předsedal bohoslužbě na Svatopetrském náměstí, které se ve slunečném ale chladném počasí zúčastnilo podle vatikánské policie na 45 tisíc lidí. Po mši pak žehnal věřícím za jízdy po náměstí ve speciálním voze - papamobilu. František byl minulý týden hospitalizován kvůli zánětu průdušek a z nemocnice byl propuštěn krátce před začátkem velikonočního týdne.

V pátek se kvůli chladnému počasí nezúčastnil večerní křížové cesty u Kolosea. Při nedělním projevu předneseném vsedě 86letý František až na několikeré zakašlání působil sebejistým dojmem.

Tulipány z Nizozemska

Papežovo poselství, které začalo krátce po poledni, si na náměstí a v okolních ulicích vyslechlo na 100 tisíc lidí, uvedl vatikánský rozhlas. Náměstí mělo letos bohatou výzdobou ze zhruba 35 tisíc květin, z nich 15 tisíc tulipánů, které Vatikánu darovalo Nizozemsko.