Zákon rovněž stanovuje, že každá domácnost si může vypěstovat až šest rostlin marihuany a že drogu bude možné požívat na stejných místech jako tabák, tedy na veřejných prostranstvích, nikoli však na pracovištích. Za řízení pod vlivem marihuany bude hrozit stejný trest jako za řízení pod vlivem alkoholu.

Liberální Uruguay se loni v prosinci stala první zemí světa, která povolila v souvislosti s konopnou drogou vše od jejího pěstování přes prodej až po užívání. Prezident José Mujica to zdůvodnil snahou vymýtit zločinnost, která se nabaluje na nelegální obchodování s drogami. Zákon by měl vstoupit v platnost již příští týden.

Podle vysokého vládního představitele bude stát gram marihuany od 20 do 22 pesos, což je přepočtu necelých dvacet korun. „Do konce listopadu, začátku prosince již bude možné zakoupit si marihuanu v lékárnách po celé zemi," uvedl Diego Canepa. Vláda prý odhaduje, že poptávka po této droze bude asi 18 až 22 tun, což se dá vypěstovat na asi deseti hektarech marihuanového pole.

Některé země v minulosti povolily užívání či prodej marihuany, Uruguay však jako první legalizovala celý cyklus. Výsledky tohoto experimentu chtějí sledovat další latinskoamerické země, které se potýkají s násilím kolem pašování a obchodu s kokainem a dalšími drogami. Místní politici stále více zvažují určitou legalizaci jako možný způsob, jak toto násilí omezit.