"Operace pokračuje podle plánu," prohlásil ve čtvrtek v Ankaře turecký premiér Binali Yildirim. Současně obvinil Spojené státy, že "přijímají teroristické skupiny". Vojenskou operaci v Afrínu proti kurdským jednotkám spustili Turci minulou sobotu a kromě vlastních sil se při ní opírají i o spojenecké ozbrojené syrské povstalce.

Útok turecké armády na pozice Kurdů v Afrinu
Turecko zaútočilo v Sýrii na pozice Kurdů. Znepokojilo USA i Rusko

Podle prohlášení Bílého domu se americký prezident Donald Trump spojil ve středu telefonicky se svým tureckým protějškem Recep Tayyipem Erdoganem a ve vzájemné rozhovoru vyjádřil obavy ze "stupňování násilí" v Afrínu. Turecká strana ale takovou interpretaci rozhovoru později odmítla. 

Trump prý vyzval Turecko, aby se snažilo snížit v dané oblasti napětí, omezilo své vojenské akce, vyhýbalo se ztrátám na životech civilistů a pokusilo se předejít nárůstu počtu vysídlenců a uprchlíků. Současně Turky upozornil, aby se "vyvarovaly akcí, které by hrozily vyústit v konflikt mezi tureckými a americkými silami".

Ilustrační foto.
Turecko vtrhlo do Sýrie. Brutální agrese, rozčiluje se Bašár Asad

Turecký prezident Erdogan podle DPA pohrozil, že jeho armáda zaútočí na syrské město Manbidž, které leží v guvernorátu Aleppo na severu státu, poměrně blízko od hranice s Tureckem a východně od Afrínu. Toto město bylo do roku 2016 obsazeno takzvaným Islámským státem, který odsud za pomoci amerických sil vytlačily v daném roce kurdští bojovníci. Podle nich padly při bitvě o město stovky jejich lidí. Oblast mezi Manbidží a Afrínem nyní ovládá Turecko.

Trumpův vyslanec pro globální koalici bojující proti Islámskému státu, diplomat Brett McGurk, na svém twitterovém účtu varoval, že "prodlužování operace může Islámský stát vrátit do života, protože je na kraji porážky".

Podle Turků však Američané obsah rozhovoru mezi oběma prezidenty dezintzerpretovali. Podle nich se hovor "omezil na výměnu názorů" a zdůraznil ostře rozdílné postoje dvou členských států NATO, které se stále častěji střetávají v otázce Sýrie. Vzájemné kontroverze se týkají například toho, že Turecko považuje kurdské síly podporované Spojenými státy za teroristy, ale sporných otázek přibývá. 

Turecko přesunulo své tanky blíž k turecko-syrské hranici
Připravte se zasáhnout v Afrínu proti Kurdům, rozkázal Erdogan turecké armádě

Turečtí představitelé také odmítli, že by Trump probíral s Erdoganem "ničivou a falešnou rétoriku, která vychází z Turecka" (což je výraz, který při svém popisu telefonického hovoru použil Bílý dům), a že by hovořil o tom, že je znepokojen osudy amerických občanů a zaměstnanců amerického velvyslanectví v Turecku, kteří byli zatčeni. 

Turecko zahájilo operaci v Afrinu v sobotu, používalo vlastní jednotky a spojenecké sýrské povstalecké bojovníky.