Vědci si naopak od zařízení slibují mimořádné objevy, které mají lidem pomoci pochopit, jak vznikl vesmír a jak funguje. Podílejí se na nich i Češi.

V současnosti v CERN pracuje a bádá střídavě zhruba dvě stě českých vědců, z nichž tvoří přibližně třetinu studenti. „Účast nevypadá tak, že by lidé byli v CERN dlouhodobě, takových je relativně velmi málo, ale sedíme na pracovištích 
v Česku, pracujeme na přípravě experimentů, na vyhodnocování dat a do CERN jezdíme jako tzv. uživatelé v CERN," řekl našemu Deníku Jiří Dolejší, ředitel Ústavu částicové 
a jaderné fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Frekvence a délka návštěv se podle něho liší podle konkrétních výzkumníků. „Podílíme se na vědeckých programech poměrně rovnoprávně. České výsledky jsou velmi dobře vidět," říká Jiří Dolejší. Češi se podle něho výrazně podílejí například na velkých experimentech Atlas a Alice.

Česko přispívá na provoz CERN jedním procentem z rozpočtu laboratoře. „V přepočtu na české koruny je to 200 milionů. Znamená to zhruba dvacetikorunu na osobu," dodává Jiří Dolejší s tím, že vědci si musejí peníze na výzkum zajišťovat ještě sami v rámci grantů.

„To, co se dělá v CERN, je nejšpičkovější současná věda. Na druhé straně to je otázka základního výzkumu – jde především o poznání něčeho nového a otázka, zda je to k něčemu praktickému dobré, se ukáže třeba až za stovky let," říká Jiří Dolejší.