„Severní Korea dává v poslední době jasně najevo, že je přístupná rozhovorům se Spojenými státy. O důležitosti dialogu v minulosti hovořily také USA. Je však zapotřebí, aby před rozhovory s KLDR snížily své nároky. Severokorejský režim by měl zase ukázat, že je ochoten přistoupit k denuklearizaci. Je totiž důležité, aby obě strany zasedly k jednání co nejrychleji,“ myslí si jihokorejský prezident Mun Če-in.

Ochotu jednat se Spojenými státy údajně opakovaně vyjádřil severokorejský generál Kim Jong-čchol, který se zúčastnil nedělního slavnostního zakončení olympijských her. Ten je aktuálně místopředsedou ústředního výboru Korejské strany práce, v minulosti však stál v čele vojenské rozvědky, kterou Soul obviňuje z toho, že podnikla několik útoků proti Jižní Koreji.

„Uvidíme, co se stane,“ reagoval dnes Trump na možnost uspořádání schůzky. Bílý dům ale záhy uvedl, že veškeré rozhovory s KLDR musejí vést k ukončení severokorejského jaderného programu. „Uvidíme, zda tvrzení Pchjongjangu ohledně ochoty k rozhovorům představuje první krok na cestě k denuklearizaci KLDR,“ stojí v tiskové zprávě.

Zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu se stala prostředkem ke sblížení obou Korejí po dlouhém období napětí, které vyvolávaly zejména opakované severokorejské jaderné a raketové testy.

Britský list The Financial Times se přesto domnívá, že návštěva kontroverzního Kim Jong-čchola na závěrečný ceremoniál her dodala delikátní diplomacii mezi oběma zeměmi zvláštní nádech.

Čtyřhvězdičkový generál totiž v roce 2010 údajně nechal torpédovat, jejíž posádku tvořilo 46 námořníků. Je rovněž autorem nechvalně proslulého výroku, že „Severní Korea promění Soul v moře plamenů“.

Osmičlenná severokorejská delegace opustí Jižní Koreu v úterý. Přibližně ve stejnou dobu mají být v pohraničním pásmu zahájeny mezikorejské rozhovory o účasti KLDR na paralympijských hrách. Ty se uskuteční mezi 9. a 18. březnem.