Americký ministr zahraničí John Kerry v minulých dvou týdnech třikrát telefonicky hovořil s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a minulou sobotu požádal Rusko a Írán, aby přiměly syrského prezidenta Bašára Asada k vyjednávání. V neděli pak spolu hodinu telefonovali ministři obrany USA a Ruska.

Podle Rogova spolu komunikují rovněž tajné služby USA a Ruska a sjednocují postup v boji proti radikální organizaci Islámský stát (IS). Vyměňují si informace o pravděpodobných útocích na základny IS, na jeho velitelská stanoviště a sklady zbraní.

„Chtějí také předejít neúmyslnému zabití poradců a vojenských specialistů. Pentagon začal pro možné společné akce USA a Ruska v Sýrii používat nové slovo ‚deconflictiza­tion' – odstraňování konfliktu. Tento termín předpokládá, že se budou obě strany informovat o svých operacích a plánech v Sýrii," řekl Rogov.

Společný nepřítel

Islámský stát je společným nepřítelem pro USA i pro Rusko. „Je těžké představit si jinou situaci, v níž by byly zájmy obou stejné," řekl Rogov. Washington prý ale zůstává neústupný v otázce svržení Asada.

Hlavní překážkou pro IS zůstává syrská armáda. Americký plán na vycvičení syrské opozice proti IS k ničemu nevedl, byť na něj Spojené státy vyčlenily půl miliardy dolarů, tvrdí Rogov. A nedá se čekat, že by dal americký Kongres svolení k vyslání amerických vojáků do Sýrie.

„Rozhodnutí Ruska zvýšit svou vojenskou přítomnost v Sýrii vyvolává v USA smíšené reakce. Spojené státy se na jedné straně obávají, že Rusko využije neúčinnosti americké politiky a posílí svou pozici na Blízkém východě. Na druhé straně se rýsuje využití podobného principu, který byl použit v případě syrských chemických zbraní. Americká administrativa tehdy spolupracovala s Ruskem a arzenál byl zničen," řekl Rogov.

Nedá se prý čekat, že Spojené státy ustoupí v otázce Asadovy rezignace, ale zdá se, že prozatím na to Washington nebude naléhat. A Rusko dává najevo, že jeho podpora syrské vlády neznamená garanci setrvání Asada v budoucnu. Asad by mohl být nahrazen některým ze svých spolupracovníků, pokud se podaří dohodnout se na dočasné vládě, v níž budou všechny síly bojující proti IS.

„Nedávný posun politiky Washingtonu a Moskvy v otázce Sýrie naznačuje, že rusko-americké vztahy mohou navzdory sankcím přinést větší rovnováhu a že bude možné nastavit vyrovnanější spolupráci. I když stále převažuje konfrontační přístup, rusko-americká spolupráce v Sýrii může mít pozitivní vliv, předejít dalšímu zhoršování a nové studené válce," uzavřel Rogov.