Vedení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) uvedlo, že úder proti členovi Islámského státu USA podnikly v provincii Nangarhár. Washington se domnívá, že byl zapojen do plánování útoků proti Spojeným státům v Kábulu.

"Bezpilotní letoun Reaper, který odstartoval z Blízkého východu, zasáhl radikála v autě, v němž seděl s dalším členem Islámského státu. Oba dva byli při úderu zabiti," prohlásil armádní mluvčí William Urban. "Nevíme o tom, že by si útok vyžádal nějaké civilní oběti," dodal.

Zdravotnický personál v kábulské nemocnici ošetřuje pacienty, kteří utrpěli zranění při bombovém útoku u letiště v afghánské metropoli
Tragická bilance vzrostla. Po explozích v Kábulu zemřelo přes 170 lidí

Na mrtvé civilisty ale z Dželálábádu, metropole provincie Nangarhár, poukázal kmenový stařešina Málik Adib. Ten podle agentury Reuters prohlásil, že při náletu, který se uskutečnil kolem půlnoci, zahynuli tři lidé a čtyři utrpěli zranění. "Jsou mezi nimi ženy a děti," řekl a dodal, že Tálibán si ho přizval k vyšetřování incidentu. Obyvatelé Dželálábádu uvedli, že slyšeli kolem půlnoci několik explozí. Zda výbuchy způsobil americký letecký útok, ale není jasné.

Vysoký velitel Tálibánu řekl, že v souvislosti s atentátem na kábulském letišti bylo zadrženo několik členů Islámského státu. "Vyslýchá je naše rozvědka," dodal.

Provincie Nangarhár, ležící východně od Kábulu, je považována za baštu skupiny Islámský stát-Chorásán. Předpokládá se, že se tam skrývá většina extremistů z řad této organizace, která je považována za nejnásilnější islamistickou skupinu v Afghánistánu a je nepřítelem Západu i hnutí Tálibán.

Agentura AP připomněla, že Spojené státy úder provedly necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu v Kábulu, k němuž se přihlásila právě skupina Islámský stát-Chorásán. Americká vláda vydala v souvislosti se situací v Afghánistánu nové varování a vyzvala americké občany, aby se nezdržovali u bran kábulského letiště, protože hrozí další útoky. Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že nadále existují konkrétní, věrohodné hrozby proti letišti. "Jsme připraveni na další pokusy o útok," řekl Kirby.

Lidé evakuovaní americkou armádou z Afghánistánu nastupují na kábulském letišti na palubu letounu C-17 Globemaster III
Evakuace z Kábulu i po útocích pokračují. Biden hrozí teroristům

Od poloviny srpna, kdy se moci v Afghánistánu ujalo hnutí Tálibán, se ze země snaží přes kábulské letiště dostat tisíce lidí. V uplynulých dvou týdnech bylo z Kábulu evakuováno více než 100.000 osob. Jsou mezi nimi převážně cizinci a jejich afghánští spolupracovníci. Spojené státy chtějí pokračovat v evakuacích do 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.

Vzdušný útok proti Islámskému státu je podle AP naplněním slibu amerického prezidenta Joea Bidena národu, že pachatelé atentátu na letiště se nebudou moci schovat. Zástupci Pentagonu v pátek novinářům potvrdili, že jsou připraveni na jakoukoli odvetnou akci, kterou prezident nařídí.

Američané se nemají zdržovat u letiště

Ve čtvrtek večer otřásly okolím letiště mohutné výbuchy. Při sebevražedném útoku zemřelo nejméně 170 lidí. Některé země včetně Německa, Nizozemska, Kanady, Belgie, Dánska, Polska, Itálie či Švýcarska poté evakuační lety ukončily. USA v nich hodlají pokračovat do poslední možné chvíle. Zbylí američtí vojáci přitom mají na základě dohody s Tálibánem z Afghánistánu odejít nejpozději 31. srpna.

Americké velvyslanectví ale v noci na dnešek prostřednictvím svého webu vyzvalo Američany, aby necestovali na kábulské letiště kvůli bezpečnostním hrozbám. Ti, kteří už jsou u bran letiště, mají okamžitě odejít.