Tálibán zveřejnil jména ministrů budoucí vlády více než tři týdny poté, co se v polovině srpna po překvapivé a bleskové ofenzivě zahájené po stažení zahraničních vojsk zmocnil celého Afghánistánu. V čele vlády bude Muhammad Hasan Achund, který patřil ke spolupracovníkům již nežijícího zakladatele Tálibánu mully Muhammada Umara.

"Znovu opakujeme naše jasné očekávání, že Tálibán zajistí, aby afghánská půda nebyla využívána k ohrožení jiných zemí, a že umožní přístup humanitární pomoci pro afghánský lid," uvádí se v prohlášení. Mluvčí ministerstva zahraničí současně uvedla, že Washington bude Tálibán hodnotit "podle jeho činů, nikoliv slov".

Agentura AP napsala, že do přechodné vlády se dostaly osobnosti, které v uplynulých letech stály v čele boje proti koalici vedené Spojenými státy a bývalé vládě v Kábulu. Stejně jako mnoho členů budoucího kabinetu se i sám premiér Achund nachází na sankčním seznamu OSN kvůli své někdejší vládní roli z let 1996 až 2001.

Kontroverzní ministr vnitra 

Kontroverzní postava v nové vládě je zejména šéf ministerstva vnitra, které povede Sirádžuddín Hakkání. Jedná se o syna zakladatele sítě Hakkání, kterou Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

Hakkání patří podle Reuters k nejhledanějším osobám americké FBI kvůli podílu na sebevražedných útocích a vazbám na teroristickou síť Al-Káida, na jeho hlavu je vypsána odměna pět milionů dolarů (107 milionů korun).

Podle AP Hakkání stále zadržuje nejméně jedno americké rukojmí.