Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden během předvolební debaty v Clevelandu 29. září 2020
Rusko je největší hrozbou, uvedl Biden. Kreml jej obvinil ze šíření nenávisti

Osmačtyřicetiletá Barrettová byla od roku 2017 soudkyní federálního odvolacího soudu v Chicagu. Nahradí zesnulou liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou. Kromě Barrettové Trump od svého zvolení jmenoval další dva soudce nejvyššího soudu - v roce 2017 Neila Gorsucha a o rok později Bretta Kavanaugha. Soudci amerického nejvyššího soudu zastávají své funkce doživotně.

Na počest Barrettové dnes prezident přichystal v Bílém domě oslavu, kde podle agentury AP bylo zhruba 200 hostů. Podle agentury Reuters bylo na akci, která se konala na Jižním trávníku Bílého domu, více lidí v rouškách než na zářiovém ceremoniálu v Růžové zahradě Bílého domu, když Trump soudkyni nominoval.

Americký prezident Donald Trump
Trump odvolil na Floridě. Hlasoval jsem pro chlápka jménem Trump, řekl

Barrettová dnes za přítomnosti prezidenta, který se právě vrátil z Pensylvánie, kde vedl volební kampaň, složila jednu ze dvou přísah. Druhá ji dnes ještě čeká u soudu při uzavřeném ceremoniálu.

Mimořádný den

"Je to mimořádný den pro Ameriku, pro ústavu Spojených států a pro spravedlivý nestranný právní stát," řekl šéf Bílého domu. O nové soudkyni nejvyššího soudu, která je horlivou katoličkou, staví se proti potratům a má sedm dětí, Trump uvedl, že má vynikající kvalifikaci a chválil její podle jeho slov ryzí charakter a velkorysost ve víře.

Barrettová shromáždění řekla, že věří, že úkolem soudce je neohlížet se na vlastní politické preference. "Přísaha, kterou jsem dnes večer slavnostně složila, v jádru znamená, že tuto práci budu vykonávat bez strachu a zaujatosti a budu ji dělat nezávisle na politických směrech a svých vlastních preferencích," řekla. "Soudce prohlašuje nezávislost nejen na Kongresu a prezidentovi, ale také na soukromých přesvědčeních," uvedla.

Americký prezident během vystoupení na letišti v Carson City v rámci předvolební kampaně
Trumpova naděje na vítězství závisí na Floridě a Pensylvánii, tvrdí analytici

Lídr senátních demokratů Chuck Schumer dnešek naopak označil za "jeden z nejtemnějších dnů v americké historii". Dodal, že Barrettová podle jeho názoru nebyla vybrána s ohledem na svou kvalifikaci, ale pro své radikálně pravicové názory na potraty, občanská práva a na životní prostředí.

Trumpův demokratický rival a bývalý viceprezident Joe Biden označil potvrzení soudkyně do funkce za "uspěchané a bezprecedentní".

Agentura Reuters upozornila, že americký Senát dosud žádného soudce nejvyššího soudu neschvaloval tak krátce před prezidentskými volbami. Volební den je již 3. listopadu. Demokraté chtěli hlasování o novém soudci před volbami zabránit. Tvrdili, že by jej měl vybrat až vítěz hlasování.

Zleva prezident Donald Trump a kandidát demokratů na amerického prezidenta Joe Biden v předvolební debatě.
Trump a Biden se střetli v poslední debatě. Nesla se v mírnějším duchu

Předseda republikánské senátní většiny Mitch McConnell naopak jmenování soudkyně hájil s tím, že demokrati by udělali totéž, kdyby mohli.

Trump již uvedl, že by se výsledkem voleb mohl zabývat nejvyšší soud a chce, aby se Barrettová podílela na každé kauze, která by se týkala voleb a dostala se k nejvyššímu soudu. Krátce před hlasováním Senátu soud v poměru pěti ku třem rozhodl, že hlasy zaslané poštou ve Wisconsinu nebudou započteny, pokud dorazí po volebním dni.

Konzervativní rozhodnutí

Jmenování Barrettové podle Reuters posune soud víc doprava, což by mohlo mimo jiné připravit cestu pro konzervativní rozhodnutí omezující práva žen na potrat, rozšiřující právo držet zbraň a omezující hlasovací práva.

Rozhodnutí Barrettové by mohlo být zásadní také v řadě případů, kterými se má soud již brzy zabývat včetně Trumpem podporované snahy zrušit zákon o dosažitelné zdravotní péči jeho předchůdce Baracka Obamy. Soud by rovněž měl rozhodovat o nejzazším termínu pro přijetí hlasů zaslaných poštou v Severní Karolíně a Pensylvánii.

Rudy Giuliani, právník amerického prezidenta Donalda Trumpa a bývalý starosta New Yorku
Borat nachytal Giulianiho s rukama v kalhotách. Prý si jen zastrkával košili

Každý z devíti soudců nejvyššího soudu má doživotní mandát, řada z nich tak slouží i několik desetiletí. Křeslo ve vlivném tribunálu se uvolní jen rezignací či úmrtím některého ze soudců. Ti nejsou odvoláváni. Zdraví členů soudu se bedlivě sleduje zejména z politických důvodů. Soud se totiž pomyslně dělí na konzervativní a liberální křídlo. Podle této příslušnosti také soudci často, ale ne vždy, hlasují.