Aliance nazvaná Aukus si podle společného prohlášení tří zemí dává za cíl "chránit naše společné zájmy v Indo-Pacifiku". Kromě technologií budou státy sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce.

Obranný pakt by podle australských médií mohl vést k australskému odstoupení od dohody o výrobě francouzských ponorek. Austrálie v roce 2019 po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů. Smlouva byla pro Austrálii největší obrannou zakázkou v historii. Stavba ponorek však byla zpožděna hlavně kvůli požadavku Canberry, aby mnoho dílů bylo vyrobeno lokálně.

Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison ve středu vydali společné prohlášení ke startu nového bezpečnostního partnerství.

"Jako první iniciativa pod Aukusem … se zavazujeme ke společné ambici podporovat Austrálii při získávání jaderných ponorek pro Australské královské námořnictvo," uvádí se v prohlášení. "Tato schopnost bude podporovat stabilitu v Indo-Pacifiku a bude nasazena na podporu našich sdílených hodnot a zájmů," uvedli.

Lídři zároveň uvedli, že cílem je "uvést australské schopnosti do provozu v co nejdříve dosažitelném termínu" a dodali, že "Austrálie je i nadále odhodlána plnit všechny své závazky jako stát bez jaderných zbraní". Biden v této souvislosti podle agentury Reuters řekl, že o ponorkách vybavených jadernými zbraněmi není řeč.

Pakt se podle prohlášení bude také zabývat kyberschopnostmi, umělou inteligencí a "dodatečnými podmořskými schopnostmi".

Francie kritizuje spolupráci USA s Austrálií kvůli ztrátě zakázky na ponorky

Francie dnes ostře kritizovala Spojené státy kvůli jejich nové spolupráci s Austrálii, v jejímž důsledku Canberra zrušila mnohamiliardovou dohodu o nákupu francouzských ponorek. Ukazuje to na nedostatek soudržnosti v době, kdy oba spojenci čelí společným výzvám v indo-pacifickém regionu, uvedla dnes francouzská ministerstva zahraničí a obrany. Šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian rozhodnutí označil za "brutální", mnohem víc než současnému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se podle něj podobá činům jeho předchůdce Donalda Trumpa.

"Opravdu nám vrazili kudlu do zad," řekl Le Drian stanici France Info. "Toto jednostranné, brutální, nepředvídatelné rozhodnutí se velmi podobá těm, jaká činil Trump," dodal ministr.

Spojené státy, Británie a Austrálie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v oblasti Indo-Pacifiku. Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila dohodu o nákupu francouzských ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (850 miliard korun).

"Americké rozhodnutí odstavit evropského spojence a partnera, jako je Francie, od strukturálního partnerství s Austrálií v době, kdy čelíme bezprecedentním výzvám v indo-pacifickém regionu… ukazuje nedostatek soudržnosti, který Francie může jen vzít na vědomí a může ho litovat," uvedli dříve ve společném prohlášení francouzský ministr zahraničí Le Drian a ministryně obrany Florence Parlyová.

Austrálie v roce 2019 po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů. Jeden z nejlukrativnějších obranných kontraktů na světě však poznamenala řada komplikací a zpoždění, jelikož Canberra požadovala, aby většina komponent a výroby byla lokální.

Francouzské prohlášení zároveň uvádí, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce. Doplňuje přitom, že tento krok pouze posílí potřebu Evropy dosáhnout strategické autonomie. "Neexistuje žádný jiný spolehlivý způsob, jak hájit naše zájmy a hodnoty po celém světě, včetně oblasti Indo-Pacifiku," stojí v prohlášení.

Francie se chce zároveň ujistit, že veškeré finanční ztráty z odstoupení od dohody budou co nejnižší, uvedla Parlyová. Nevyloučila, že bude Paříž po Canbeře požadovat kompenzaci. "Zkoumáme všechny možnosti," řekla ministryně stanici RFI.

Britský ministr obrany Ben Wallace uvedl, že nová dohoda neznamená strategickou neshodu mezi Londýnem a Paříží. V rozhovoru se stanicí BBC ale řekl, že zklamání Francie chápe.

Wallace také zdůraznil, že dohoda s Washingtonem a Canberrou není předzvěstí studené války mezi Čínou a Západem a nezahrnuje jaderné zbraně. Čínská ambasáda ve Washingtonu dříve uvedla, že by se Spojené státy, Británie a Austrálie měly zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků.

"Nevysíláme tím Číně poselství," řekl Wallace stanici Times Radio.

Čína odsoudila nový bezpečnostní pakt mezi USA, Austrálií a Británií

Čínská ambasáda ve Washingtonu v reakci na bezpečnostní pakt, který ve středu oznámili lídři Spojených států, Británie a Austrálie, uvedla, že tyto země by se měly zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků. Informovala o tom agentura Reuters. Země novým partnerstvím podle čínského ministerstva zahraničí narušují mír a stabilitu v regionu.

Spojené státy, Británie a Austrálie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v oblasti Indo-Pacifiku. Pakt zahrnuje pomoc Austrálii v získávání ponorek na jaderný pohon. Děje se tak v době, kdy čínský vliv v regionu sílí.

Mluvčí čínské ambasády Liou Pcheng-jü na žádost o komentář reagoval slovy, že státy "by neměly stavět výlučné bloky zaměřené proti třetím stranám nebo poškozující jejich zájmy. Zejména by se měly zbavit své mentality z dob studené války a ideologických předsudků".

Vysoce postavení činitelé administrativy amerického prezidenta Joea Bidena podle agentury AP uvedli, že nový pakt není namířen proti Pekingu. To později zdůraznil i britský ministr obrany Ben Wallace, který odmítl i přirovnání k studené válce.

Trojice států přesto "zásadně narušuje mír a stabilitu v regionu, stupňuje závod ve zbrojení a poškozuje mezinárodní snahy o nešíření jaderných zbraní", uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Peking podle něj bude vývoj situace pečlivě sledovat.