Blinken do Anchorage dorazil ve čtvrtek po návštěvě Japonska a Jižní Koreje, kde byl vztah mezi dvěma největšími světovými ekonomikami jedním z hlavních témat. Očekává se, že s čínskou stranou bude diskutovat o obchodu, lidských právech v Tibetu, Hongkongu a severočínské provincii Sin-ťiang, asertivitě Pekingu v Jihočínském moři nebo pandemii covidu-19.

V úvodním projevu šéf americké diplomacie řekl, že Spojené státy hodlají se svými spojenci vzdorovat sílícímu čínskému autoritářství a asertivitě na domácí půdě i v zahraniční. Jang z vedení čínské komunistické strany vzápětí americkou kritiku Pekingu označil za pokrytectví.

"Budeme… jednat o našich hlubokých obavách z jednání Číny, včetně Sin-ťiangu, Hongkongu, Tchaj-wanu, kybernetických útoků proti USA a ekonomického nátlaku vůči našim spojencům," řekl Blinken v úvodním komentáři. "Každý z těchto kroků ohrožuje řád založený na pravidlech, která udržují globální stabilitu," dodal.

Jang reagoval patnáctiminutovým projevem v čínštině, v němž USA obvinil ze špatného zacházení s menšinami a zkritizoval americkou zahraniční a obchodní politiku. Mimo jiné poznamenal, že USA pod záminkou národní bezpečnosti "brání běžným obchodním výměnám a podněcují některé země k útokům na Čínu". Dodal, že Spojené státy nemohou a v minulosti nemohly k Číně promlouvat z pozice síly.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan poté řekl, že USA neusilují o konflikt s Čínou, ale hodlají hájit své hodnoty a přátele.

Většinou úvodní projevy před podobnými diplomatickými jednáními trvají jen několik minut. Tentokrát se ale roztržka před novináři protáhla na více než hodinu. Nejmenovaný vysoce postavený činitel z americké vlády Reuters řekl, že čínská delegace porušila protokol, jelikož jednotlivé úvodní projevy měly podle předchozí dohody trvat dvě minuty. Doplnil, že Spojené státy hodlají v jednáních pokračovat podle plánu.