"Bůh žehnej Harrymu Reidovi, drahému příteli a velikánovi naší historie," uvedl Biden v prohlášení. Vyzdvihl mimo jiné zásluhy svého někdejšího senátního kolegy na prosazení opatření reagujících na finanční krizi či jeho boj proti snahám privatizovat sociální pojištění. "Když Harry řekl, že něco udělá, udělal to. Když vám dal své slovo, mohli jste na něj vsadit. Takhle dokázal po desetiletí dosahovat výsledky pro dobro země," uvedl prezident USA.

Lídr demokratů

Coby lídr demokratů se Reid mimo jiné dostal do pozice hlavního senátního spojence někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, připomíná agentura Reuters. Sehrál tak významnou roli při prosazení reformy zdravotního pojištění známé jako Obamacare, která prošla Kongresem navzdory tvrdému odporu republikánů.

Celkem strávil Reid v Senátu 30 let, kterým předcházely čtyři roky ve Sněmovně reprezentantů. Syn horníka, který vyrůstal v chudých poměrech v malé obci Searchlight jižně od Las Vegas, byl nejdéle sloužícím členem Kongresu z Nevady, píše agentura AP. Jeho kariéra ve vrcholné politice začala v 60. a 70. letech v nevadském parlamentu a ve státní administrativě a skončila po volbách roku 2016, v nichž už nekandidoval v návaznosti na vážný úraz.

Podle AP byl Reid považován za jednoho z nejtvrdších vyjednavačů v Kongresu. Bývalý amatérský boxer kdysi prohlásil, že by radši tančil než bojoval, ale že umí bojovat. Reuters píše, že se nevyhýbal střetům s republikány a v názorech na ekologické otázky, regulaci držení zbraní či potraty se rozcházel i s některými stranickými kolegy.

Nebezpečný koronavirus zasáhl města v Číně. S cestovním ruchem by se ale mohl rozšířit i jinam.
Superlockdown. V Číně je pod zámkem 13 milionů lidí, nakupovat smí obden

Současný lídr demokratů v Senátu Schumer Reida označil za jednoho z nejskvělejších lidí, které v životě potkal. "Byl to můj lídr, můj mentor, jeden z mých nejmilejších přátel," uvedl. Na twitteru pak oznámil, že vlajky v sídle Kongresu se na počest zesnulého senátora spouští na půl žerdi. Reida ocenil i šéf republikánských senátorů Mitch McConnell, který v prohlášení popisoval jeho životní cestu z "domu bez tekoucí vody" až do jedné z nejvlivnějších pozic v Kongresu.

Oficiální příčina Reidovy smrti nebyla oznámena. Média připomínají, že politik v roce 2018 informoval o tom, že se léčí s rakovinou slinivky břišní. Podle vdovy po senátorovi s nemocí odvážně bojoval a po čtyřech letech pokojně skonal obklopen svými blízkými.