Noční zákaz vycházení bude platit od pátečních 20:00 místního času (dnešních 3:00 SELČ) do dnešních 6:00 místního času (13:00 SELČ) a ve stejnou dobu také následující noc, uvedl starosta Frey. V tu dobu se nebude smět pohybovat venku nikdo kromě pracovníků záchranných složek, lidí potřebujících lékařskou pomoc, těch, kteří prchají před nebezpečím, a bezdomovců. Tomu, kdo nařízení poruší, hrozí pokuta až 1000 dolarů nebo až devadesátidenní vězení.

Protesty proti policejní brutalitě
USA zachvátily protesty proti policejní brutalitě. Postřeleno bylo sedm lidí

Policista Derek Chauvin, který Floyda kolenem držel při zemi, byl v pátek zatčen a obviněn z vraždy. Podle trestního oznámení muži klečel na krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy Floyd již nereagoval. Předtím černoch prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat. Dokument uvádí, že k Floydově smrti patrně vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.

Rozzuřený dav v noci na pátek v Minneapolisu vtrhl na policejní stanici, která byla předtím z bezpečnostních důvodů evakuována, a zapálil ji. Násilnosti provázely i podobné protesty v dalších městech, například v New Yorku bylo zadrženo nejméně 70 lidí.

Smrt jednoho z demonstrantů

V Detroitu zemřel v pátek pozdě večer místního času jeden z účastníků tamních protestů. Do davu, který se shromáždil v reakci na pondělní násilnou smrt černocha George Floyda, někdo střílel z auta. Informovala o tom dnes mluvčí místní policie Nicole Kirkwoodová. Dodala, že žádný policista zbraň nepoužil.

Střelba se udála ve 23:30 místního času (5:30 SELČ) v centru města, kde se policisté střetli s desítkami protestujících. Obětí byl 19letý muž, za mrtvého byl prohlášen v nemocnici. Podezřelý přijel ve sportovně-užitkovém voze (SUV) a vypálil do davu, řekla Kirkwoodová. Podrobnosti o oběti ani útočníkovi neuvedla.

Americký prezident Donald Trump
Spojené státy končí vztahy s WHO, oznámil Trump. Peníze chce využít jinde

V Detroitu byl v pátek jeden policista zasažen kamenem a musel být hospitalizován. Jeho kolegové zatkli na desítky lidí. Nemálo ze zatčených přitom podle policie nebylo z Detroitu. Tamní demonstrace měla ve dne klidný průběh, s večerem začali být někteří účastníci protestu agresivní. Okolo půlnoci policie nasadila slzný plyn a dav prořídl.

Trump: Na rabování se odpovídá střelbou

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru zopakoval, že na rabování se odpovídá střelbou. Obdobný tweet mu předtím společnost Twitter, která stejnojmennou síť provozuje, skryla, neboť prezidentova slova označila za glorifikaci násilí. Trump v nyní skrytém, ale stále dostupném tweetu napsal, že gauneři zneužívají smrt černocha George Floyda a že když se začne rabovat, tak se bude střílet. Floydova smrt, kvůli které již byl obviněn jeden ze zasahujících policistů, vyvolala v USA protesty proti policejnímu násilí.

"Rabování vede ke střelbě, proto byl také ve středu v noci v Minneapolis zastřelen jistý muž," napsal Trump. Odkázal tak na případ, kdy byl před vyrabovanou zastavárnou zastřelen muž. Podnik vzal útokem dav, který vyšel do ulic kvůli Floydově smrti.

"Nechci, aby se to dělo, což také vyjádření z minulé noci znamená. Bylo to řečeno jako fakt, ne jako prohlášení. Je to velmi prosté a nikdo jiný než nenávistníci a ti, kteří na sociálních sítích dělají problémy, by s tím neměl mít problém. Čest památce George Floyda!" napsal Trump.

Trump se tento týden dostal do sporu se společností Twitter, která jeho dřívější tweety týkající se korespondenčního hlasování označila za nepřesné. Dnes mu tweet o dění v Minnesotě skryla, ale ponechala ho dostupný po rozkliknutí.

"Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním pevně stojí armáda. Nastanou-li potíže, převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba," uvádí kontroverzní Trumpův tweet. Podle společnosti Twitter tento příspěvek porušuje pravidla sítě, jelikož "glorifikuje násilí".

Ruští doktoři provádějí tracheální intubaci pacientovi s koronavirem na jednotce intenzivní péče v jedné z moskevských nemocnic.
Ruští lékaři se potýkají s šikanou. Kvůli koronaviru čelí nedůvěře a výhrůžkám

Po několika hodinách Trump na twitteru napsal, že společnost Twitter nedělá nic, pokud jde o "lži a propagandu" Číny a krajně levicových demokratů. Twitter pak obvinil z cenzury republikánů a konzervativců a pohrozil mu regulací.

Nejnovější komentář Twitteru k Trumpovu příspěvku je hojně citovaný mimo jiné s ohledem na předchozí podobné výhrady společnosti, na které prezident reagoval podrážděně. Ve čtvrtek Trump nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Učinil tak poté, co společnost Twitter označila několik jeho zpráv za nepřesné. Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za "politický aktivismus". Velké internetové platformy podle něj mají "nekontrolovanou moc" omezovat a cenzurovat.