„Obranné zbraně jsou součástí naší pomoci Ukrajině s vybudováním dlouhotrvajícího obranného mechanismu, který ochrání suverenitu a územní celistvost země,“ uvedla pro CNN mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauert.

„Ukrajina je suverénní země a má právo se bránit. Americká asistence má čistě obrannou povahu,“ zdůrazňuje ministerstvo.

Americká televize Abc News píše o 210 protitankových střelách a 35 odpalovacích zařízení za 47 milionů dolarů (více než miliarda korun). Součástí kontraktu by měly být protitankové střely Javelin. Ministerstvo zahraničí tuto informaci ale nepotvrdilo.

Boris Johnson a Sergej Lavrov
Vztahy mezi Británií a Ruskem? Lavrov: Londýn jsme z ničeho neobvinili

„Vladimir Putin si vybral válku místo míru na Ukrajině. Tak dlouho, dokud bude chtít válčit, Spojené státy a ostatní svobodný svět poskytne Ukrajině to, co potřebuje na svou ochranu,“ uvedl americký senátor John McCain pro CNN.

Podle deníku New York Post rozhodnutí podpořit ukrajinskou armádu v obraně proti proruským povstalcům na Donbase vyzbrojovaným z Ruska zhorší americko-ruské vztahy.

Kreml rozhodnutí kritizoval s tím, že dodání bojových zbraní Kyjevu může vyvolat na Donbase další krveprolití.

Připravovaný kontrakt by mohl ještě zvrátit Kongres, není to ale příliš pravděpodobné. Očekává se, že smlouvu podepíše i prezident Trump, který o ukrajinském konfliktu dosud mlčel.

Ilustrační foto
Samozvaná vláda v Luhansku mění lídra. Za podivných okolností