Současný šéf Bílého domu stále odmítá upustit od nepodložených tvrzení, že jeho vyzývatel ve volbách, demokrat Joe Biden, zvítězil díky podvodům, píše BBC.

Nově zvolený prezident Joe Biden
Biden získal definitivně většinu. Kalifornie potvrdila výsledky voleb

"Podváděli a zmanipulovali naše prezidentské volby, ale my je stejně vyhrajeme," sdělil Trump několikatisícovému davu shromážděném ve městě Valdosta. Publikum skandovalo ‚Máme tě rádi!‘ a ‚Čtyři další roky!‘. Proti podobným Trumpovovým tvrzením se však vymezili představitelé na státní i federální úrovni, téměř všechny pokusy Trumpova týmu o napadení průběhu voleb soudní cestou ztroskotaly.

Šéf Bílého domu se na pomoc pokusil povolat také republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa a několik hodin před svým vystoupením mu telefonoval a snažil se ho přesvědčit, aby zajistil přezkoumání podpisů na lístcích od voličů, kteří hlasovali na dálku. Kemp, který k něčemu podobnému ale nemá pravomoci, Trumpovu žádost odmítl, informuje BBC.

Chybějící důkazy

Trump také ve svých tweetech vyzýval k svolání speciálního zasedání místního zákonodárného sboru. Trump již dříve prohlašoval, že nárůst poštovního hlasování vedl k rozšíření podvodů, nicméně pro toto tvrzení chybějí důkazy.

Americký ministr spravedlnost William Barr.
K volbám v USA se vyjádřil i ministr spravedlnosti. Systematické podvody odmítá

Georgia byla jedním z klíčových států během letošních voleb a dopomohla zpečetit Bidenovo vítězství. Biden ji získal s těsným ziskem jako první demokrat od roku 1992. Nyní se v tomto státu hraje o kontrolu nad Senátem. Pokud demokraté ovládnou tamní lednové volby, republikáni ztratí svůj dosavadní mírný náskok v počtu obhájených křesel. Při lednovém hlasování se o dvě křesla v senátu utkají republikánští senátoři David Perdue a Kelly Loefllerová a jejich vyzývatelé z řad demokratů Jon Ossoff a Raphael Warnock.