Současný šéf Bílého domu stále odmítá upustit od nepodložených tvrzení, že jeho vyzývatel ve volbách, demokrat Joe Biden, zvítězil díky podvodům, píše BBC.

"Podváděli a zmanipulovali naše prezidentské volby, ale my je stejně vyhrajeme," sdělil Trump několikatisícovému davu shromážděném ve městě Valdosta. Publikum skandovalo ‚Máme tě rádi!‘ a ‚Čtyři další roky!‘. Proti podobným Trumpovovým tvrzením se však vymezili představitelé na státní i federální úrovni, téměř všechny pokusy Trumpova týmu o napadení průběhu voleb soudní cestou ztroskotaly.

Šéf Bílého domu se na pomoc pokusil povolat také republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa a několik hodin před svým vystoupením mu telefonoval a snažil se ho přesvědčit, aby zajistil přezkoumání podpisů na lístcích od voličů, kteří hlasovali na dálku. Kemp, který k něčemu podobnému ale nemá pravomoci, Trumpovu žádost odmítl, informuje BBC.

Chybějící důkazy

Trump také ve svých tweetech vyzýval k svolání speciálního zasedání místního zákonodárného sboru. Trump již dříve prohlašoval, že nárůst poštovního hlasování vedl k rozšíření podvodů, nicméně pro toto tvrzení chybějí důkazy.

Georgia byla jedním z klíčových států během letošních voleb a dopomohla zpečetit Bidenovo vítězství. Biden ji získal s těsným ziskem jako první demokrat od roku 1992. Nyní se v tomto státu hraje o kontrolu nad Senátem. Pokud demokraté ovládnou tamní lednové volby, republikáni ztratí svůj dosavadní mírný náskok v počtu obhájených křesel. Při lednovém hlasování se o dvě křesla v senátu utkají republikánští senátoři David Perdue a Kelly Loefllerová a jejich vyzývatelé z řad demokratů Jon Ossoff a Raphael Warnock.