Nejvyšší představitel republikánů ve zpravodajském výboru Sněmovny reprezentantů Mike Turner řekl, že Trumpovy výroky „důrazně odmítá a naprosto s nimi nesouhlasí“. Výroky by podle něj měly být faktorem při rozhodování Republikánské strany, zda Trumpa podpoří jako kandidáta na prezidenta.

„Ústava je daná, aby chránila práva každého Američana. Bývalý prezident by se raději měl soustředit na budoucnost, pokud chce znovu kandidovat,“ řekl jiný republikánský kongresman Mike Lawler.

Bývalý americký prezident Donald Trump oznamuje, že se v roce 2024 bude znovu ucházet o Bílý dům, 15. listopadu 2022
Trump oznámil kandidaturu na prezidenta. Kritizoval Bidena i migranty

Republikánská strana v letošních volbách 8. listopadu nedosáhla takových úspěchů, jaké jí slibovaly předvolební průzkumy, dílem i proto, že Trumpem podporovaní kandidáti v jednotlivých státech nezískali na svoji stranu dostatek voličů.

Žaloby a vyšetřování

Bývalý prezident Trump čelí několika žalobám a vyšetřováním, včetně podezření z podněcování násilí v budově amerického Kapitolu 6. ledna 2021.

„Republikáni budou muset vyřešit, zda se vrátí k něčemu, co alespoň připomíná rozum, nebo budou nadále tíhnout k extremismu nejen Trumpa, ale trumpismu,“ řekl AP nastávající vůdce demokratické menšiny ve sněmovně Hakeem Jeffries.

Exprezident Spojených států Donald Trump
Trump se snaží zablokovat obsílku. Ta požaduje jeho výpověď k útoku na Kapitol

Trump svoji opětovnou kandidaturu na prezidenta oznámil v listopadu a poznámky k americké ústavě zveřejnil o víkendu na své sociální síti Truth Social.