Staromódní pokrývky hlav, kostěné brýle, rukavičky. Čtyřiatřicetiletá Martha Vivian Monroyová a čtyřiačtyřicetiletá Olga Monroy-Ramirezová neponechaly nic náhodě. „My si skutečně nenaříkáme na nedostatek zájemců o očkování,“ řekl pro americkou televizi ABC Raul Pino, vedoucí zdravotního odboru městečka Orlando ve floridském okrsku Orange.

„Zatím není známo, jak se jim podařilo získat první dávku vakcíny, ale měly při sobě očkovací průkazy, které potvrzovaly, že ji opravdu obdržely,“ pokračoval.

Údaje neseděly 

Na „stařenky“ se ale nepřišlo kvůli jejich převleku, neseděly jim údaje v dokladech. Podle vyjádření spolupracovníků místního šerifa se „při registraci a při důkladné kontrole jejich dokumentů zjistila nesrovnalost v uváděných datech narození. Nyní byly obviněny z podvodu a dalších trestných činů.“

Vedoucí Pino sdělil, že radnice ihned navýšila prostředky na kontrolu a ochranu očkovacích center. „Vakcíny jsou dnes opravdu horkým zbožím. Musíme být velmi pozorní a opatrní,“ dodal.

Podle pravidel se mohou nyní na Floridě očkovat lidé starší 65 let. Monroy-Ramirezová a Monroyová se prozatím budou muset obrnit trpělivostí, na regulérní očkování u nich dojde nejspíše až za několik měsíců.

Prezident Joe Biden minulý týden totiž zopakoval slib, že do konce července bude v USA dostupných 600 milionů dávek vakcín od firem Pfizer a Moderna – což by mělo stačit, aby byla dvakrát přeočkována skoro celá populace. Rychlost nabírá i vakcinace v částech států, kde dominují etnické menšiny. Federální agentura krizového řízení (FEMA) potvrdila minulý týden jejích narůstající počet například v Kalifornii.

Klimatická změna 

Podle posledních dat Úřadu pro kontrolu nemocí (CDC) před dramatickou změnou počasí, mrazy ochromily například celý Texas, bylo denně očkováno v USA kolem 1,7 milionu obyvatel.  Ale dramatické klimatické problémy celý proces zpomalily, a to nejenom v uvedeném Texasu, ale rovněž i v Utahu, nebo právě v Kalifornii a na Floridě.

„Jen co se počasí umoudří, vyrazí tiráky znovu na cesty. Tu ztrátu musíme co nejdříve dohnat,“ uvedl pro stanici MSNBC hlavní tvář amerického boje s pandemii epidemiolog Anthony Fauci.