Generál Seely v listu uvádí, že koalice se rozhodla přeskupit síly s ohledem na svrchovanost Iráku a na základě žádosti iráckého parlamentu.

"Pane, z úcty ke svrchovanosti Irácké republiky a v souladu s požadavkem iráckého parlamentu a premiéra, přeskupí v příštích dnech a týdnech CJTF-OIR (koalice ustavená pro boj proti Islámskému státu) své síly, aby se připravila na další pohyb," uvedl Seely v dopise. Jeho adresátem je Abdal Amír z iráckého ministerstva obrany.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová
Spirála násilí musí skončit. Evropští lídři vyzvali ke zmírnění napětí v Iráku

"Respektujeme vaše svrchované rozhodnutí týkající se našeho odchodu," citují agentury ze Seelyho listu. 

„Dopis jsem viděl, hovoří se v něm o přeskupení amerických sil v rámci mezinárodní koalice,“ uvedl ve vysílání ČT24 ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O možnosti úplného stažení amerických vojáků z Iráku se podle něj na jednání rady Severoatlantické aliance nehovořilo.  

Smuteční průvod za íránského generála Kásema Solejmáního v pákistánském Islámábádu
Chceme vytlačit USA z regionu, uvedl Solejmáního nástupce. Trump hrozí odvetou

Irácký parlament v neděli pověřil vládu, aby zajistila odchod zahraničích vojsk ze země. Vedl ho k tomu páteční americký útok, při němž v Bagdádu zemřel íránský generál Kásem Solejmání a člen velení iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. Irák to označil za porušení státní svrchovanosti.

V dopise amerického generála se uvádí, že přesuny koaličních sil bude provázet větší provoz vrtulníků nad Bagdádem. Svědci agentuře Reuters řekli, že slyšeli dnes nad iráckou metropolí přelétávat helikoptéry.