ZAMLČOVAT NEDUHY 
SE MÉDIÍM NELÍBÍ


Právě na takové „tutlání" jsou američtí voliči citliví. Nedělní indispozice byla údajně způsobena dehydratací a přehřátím organismu. Lékaři oznámili, že prezidentská kandidátka onemocněla zápalem plic, diagnóza byla stanovena už v pátek. Na nedělní pietní akt v New Yorku se tedy dostavila nemocná, aniž to novináři věděli. Nyní bude nucena vysvětlovat, proč včas neinformovala o svém zdraví veřejnost. Clintonová sice komentovala kašel tím, že ji popadne vždy, když si vzpomene na Donalda Trumpa, ale ve světle nynějšího onemocnění to nezní přesvědčivě. Na lhaní jsou Američané u politiků také alergičtí.

Clintonová zrušila cestu do Kalifornie. Neobjeví se ani v plánovaných talk show. Zotavení ze zápalu plic podle expertů trvá zhruba týden, může být ale delší v závislosti na průběhu onemocnění. V USA je zápal plic osmou nejčastější příčinou smrti.

ROOSEVELT A KENNEDY TAJILI SVÉ NEMOCI


Nedělní epizoda dodá argumenty těm, kdo opakovaně upozorňují na chabou tělesnou schránku devětašedesátileté bývalé první dámy. Zesílí také hlasy volající po tom, aby oba kandidáti zveřejnili detailní informace o svém zdravotním stavu. Zatím veřejnost informovali velmi obecně; podle červencové lékařské zprávy se Clintonová těší „skvělému zdraví".

Lékařka Lisa Bardacková novinářům řekla, že Clintonová se potýká s problémy dýchacích cest v důsledku alergie. K plicním infekcím je prý prezidentská kandidátka náchylná, výkonu prezidentského úřadu to podle lékařů nebrání.

Zdravotní problémy mělo více amerických hlav státu. F. D. Roosevelt trpěl obrnou, na začátku kariéry mohl ještě s obtížemi chodit, ale během kampaní mu lékaři vyztužili nohy ortézami, o nichž voliči nevěděli. Až později své problémy přiznal a usedl do pojízdného křesla. Velké problémy s páteří a imunitním systémem zažíval J. F. Kennedy. Jeho zdravotní problémy byly v 60. letech státním tajemstvím.