Měl to být obrat v dosavadním dobývání vesmíru. Místo státních organizací typu Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), ruského Roskosmosu či Evropské kosmické agentury, měly začít americké kosmonauty vynášet do vesmíru rakety soukromých firem.

Jenže projekty amerických firem SpaceX a Boeingu mají zpoždění. A už nyní je jasné, že zkušební lety pro starty s lidskou posádkou, plánované už na toto léto, se neuskuteční. A NASA musí svůj termínový kalendář posunout. Moduly SpaceX a Boeingu totiž nejsou připraveny k závěrečným testům.

To je pro NASA velmi nepříjemná zpráva. A to proto, že smlouva, kterou má uzavřenu s ruským Roskosmosem na vynášení amerických kosmonautů na stanici ISS na oběžné dráze, vyprší počátkem roku 2020. A je otázka, zda vzhledem ke stále napjatějším vztahů mezi Washingtonem a Moskvou bude lehce prodloužitelná. Podle NASA však možnost dokoupení dalších letů od Roskosmosu stále existuje.

„My v NASA a naši partneři chceme letět s astronauty co nejdříve, jak se dá, bez toho, abychom ohrozili bezpečnost našich astronautů. Vždy ale budeme dávat přednost bezpečnosti před dodržením termínů,“ uvádí se v oficiálním prohlášení americké vesmírné agentury, které bylo zveřejněno na jejích internetových stránkách.

Nejsou připraveni

Kabina Starline od Boeingu měla být vyslána, bez lidské posádky, na oběžnou dráhu Země už tento měsíc. Ale teď se mluví o posunutí termínu až někam na říjen.

Muskův SpaceX měl dokonce uskutečnit první let s lidskou posádkou v těchto týdnech. Podle odborného webu Spacenews je ale pravděpodobné, že se první let s lidskou posádkou uskuteční až na počátku příštího roku. Tedy v termínu, kdy už NASA vyprší dohoda s Rusy. 

Podle amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku však nejde začátek letů uspěchat. „Nechceme, aby letěli, dokud nebudou připraveni. Stále je zde značná nejistota,“ uvádí Kirk Shireman, manažer programu ISS v NASA. Doufá však, že si-tuace se brzy uklidní. „Očekávám, že ve velmi blízké budoucnosti budeme mít pravidelnou obsluhu, pravidelné lety s posádkou, které se uskuteční přesně tehdy, kdy mají,“ uvedl Shireman.