Úřady ve Spojených státech během pátku nahlásily přes 53 tisíc nových případů nákazy koronavirem, uvádí agentura Reuters. Ta o den dříve napočítala rekordních 55 405 oznámených infekcí, páteční součet by ale ještě mohl narůst, neboť údaj 53 483 případů byl platný ve chvíli, kdy na západním pobřeží USA do půlnoci zbývalo ještě více než šest hodin. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) takřka ve stejnou chvíli uvedla, že za posledních 24 hodin zaznamenala 57.683 nově potvrzených nákaz.

Sedm amerických států podle Reuters v pátek ohlásilo rekordně vysoké denní bilance, a to Alabama, Aljaška, Idaho, Jižní Karolína, Mississippi, Severní Karolína a Tennessee.

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vpravo) a premiér Edouard Philippe
Francouzská vláda podala demisi. Novým premiérem byl jmenován Jean Castex

Počet lidí pozitivně testovaných na virus SARS-CoV-2 od začátku jeho šíření se v pátek v USA blížil 2,8 milionům. Poslední týden v zemi registrovaní nakažení přibývají výrazně rychleji než při jarním vrcholu epidemie a více než dvojnásobným tempem oproti přelomu května a června. Nákaza je podle médií na vzestupu ve více než 35 státech.

Denní počty hlášených obětí covidu-19 se nicméně v USA drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května. JHU za 24hodin do pátečního večera evidovala 728 nových úmrtí spojovaných s nemocí z koronaviru, což souhrnnou bilanci americké epidemie posunulo na 129 405 mrtvých.

Zabíjí méně lidí

"Zdá se, že virus zabíjí menší část lidí, kteří se jim nakazí. V dubnu a květnu způsoboval covid-19 až 3000 úmrtí denně a připravoval o život přibližně sedm až osm procent Američanů, u nichž byla nákaza odhalena," uvádí v nové analýze deník The New York Times (NYT).

Odborníci údajně klesající trend úmrtnosti vysvětlují třemi klíčovými faktory. Jednak zvýšeným počtem prováděných testů na SARS-CoV-2, díky čemuž se odhaluje mnohem více případů nákazy s mírnými či žádnými příznaky. NYT napsal, že v USA se aktuálně denně provádí přes 600 tisíc testů, tedy několikanásobně více než na začátku jara.

Dalším faktorem je rostoucí efektivita léčby covidu-19 a tím třetím pak změna v "populaci pacientů". Mezi novými případy nákazy koronavirem je nyní podle všeho menší podíl seniorů, u nichž je vyšší šance těžkého průběhu onemocnění. Například na Floridě střední hodnota věku pozitivně testovaných obyvatel klesla ze 65 na 35 let, píše NYT.

Brazílie eviduje přes 1,5 milionu nakažených

Brazílie za poslední den zaznamenala 42.223 případů nákazy koronavirem a 1290 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Podle agentury Reuters to v pátek oznámilo místní ministerstvo zdravotnictví. Oficiální statistika nakažených se dostala na téměř 1,54 milionu, zatímco bilance obětí stoupla na 63.174 mrtvých.

Vyšší celková čísla než Brazílie hlásí pouze Spojené státy. Úmrtí připisovaná koronaviru ale aktuálně v jihoamerické zemi přibývají rychleji než v USA, kde se denní průměr pohybuje kolem 600 hlášených obětí.

Německý parlament v Berlíně
Dopady koronavirové krize: Německo schválilo rekordní zadlužení 218 miliard eur

V Brazílii už několik týdnů oficiální bilance úmrtí roste tempem asi 1000 případů denně. Nově oznámený přírůstek je druhým nejvyšším denním součtem od konce prvního červnového týdne.

Pokud jde o denní počty zjištěných nákaz, bývají v nich v Brazílii poměrně velké výkyvy. Trend je však podle deníku The New York Times (NYT) vzestupný, přičemž průměr za poslední týden byl na začátku měsíce těsně pod 40.000 případy denně.

I přes nepříznivý vývoj mohly ve čtvrtek obnovit provoz bary v mnohamilionovém městě Rio de Janeiro. Místní bezpečnostní složky informovaly, že už v první den volnějšího režimu nařídily některým provozovatelům jejich podniky zavřít, a to kvůli davům, které se tvořily v ulicích.

"Většina lidí v ulicích nedodržovala pravidla sociálního distancování a povinné nošení roušek," řekl televizi CNN spolumajitel baru ve čtvrti Leblon Flavio Sarahyba. V podnicích jako je ten jeho momentálně v Rio de Janeiru nesmí počet zákazníků překročit 50 procent normální kapacity a popíjet se v nich smí jen do 23:00. Město v pátek uvedlo, že v tomto směru posílí kontroly a že za porušování pravidel bude vypisovat pokuty.

Zleva český premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán, polský prezident Andrzej Duda, polský premiér Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Igor Matovič na summitu V4 ve Varšavě
Čerpání z fondu obnovy musí být flexibilní, shodli se lídři V4

Epidemie covidu-19 nepolevuje ani v Mexiku, které podle Reuters v pátek oznámilo dalších 6740 případů nákazy koronavirem. Nový 24hodinový součet je o jediný případ nižší než rekordní bilance ohlášená o den dříve. Od počátku jeho šíření se koronavirus v Mexiku potvrdil u 245.251 lidí, vláda ovšem v minulosti přiznala, že skutečný počet nakažených pravděpodobně bilanci ministerstva zdravotnictví výrazně převyšuje.

Úmrtí spojovaných s covidem-19 přibylo za den 654, tedy o něco méně než ve středu a ve čtvrtek. Mexická bilance epidemie vystoupala na 29.843 mrtvých a je šestá nejvyšší na světě, za tou francouzskou už zaostávala jen o několik desítek zemřelých.