Střelba v kostele Ženevské presbytariánské církve byla hlášena půldruhé hodiny po místním poledni, uvedl šerifův úřad. Pátá osoba, zraněná při střelbě, utrpěla lehké zranění, uvedly úřady. Všichni postižení jsou dospělé osoby. Zatím není jasné, kde přesně v kostele se střílelo.

Svědky násilí se stalo asi 30 lidí, uvedla šerifova mluvčí Carrie Braunová podle agentury AP. Většina lidí v kostele byla zřejmě původem z Tchaj-wanu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda motivem střelby mohla být nenávist a zda střelec byl náboženské obci znám.

Policie na místě střelby v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě New York
Při střelbě v obchodě v USA zemřelo deset lidí. Tragédie mohla mít rasový motiv

Střelec začal střílet během polední recepce, uspořádané na počest bývalého pastora, než jej zadrželi sami věřící, kteří jej svázali elektrickým kabelem. Podezřelým je Asiat, šedesátník. Policisté na místě zabavili dvě zbraně, uvedl zástupce šerifa Jeff Hallock na tiskové konferenci.

Nezodpovězené otázky

"Tato skupina farníků předvedla výjimečné hrdinství a statečnost, když zasáhla, aby zastavila podezřelého. Nepochybně zabránili dalším zraněním a obětem na životech. Lze s jistotou říci, že kdyby lidé nezasáhli, mohlo to být mnohem horší," prohlásil Hallock.

Připustil, že vyšetřování je teprve na začátku a mnoho otázek je zatím bez odpovědi, a to včetně těch, zda se útočník zúčastnil bohoslužeb, zda byl farnosti znám a kolik ran vypálil.

Na místě činu se objevili agenti Úřadu pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF). Své agenty na pomoc místnímu šerifovi vyslal také Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Na jihozápadě Číny začalo hořet letadlo se stovkou pasažérů. Při incidentu se lehce zranilo čtyřicet lidí.
V Číně havarovalo letadlo se stovkou pasažérů. Nehodu zachytily kamery

Laguna Woods vznikla jako komunita pro seniory, později se stala městem. Leží asi 80 kilometrů na jihovýchod od Los Angeles. Více než 80 procent z přibližně 18 tisíc místních má nejméně 65 let.

Úřad kalifornského guvernéra Gavina Newsom uvedl na twitteru, že pečlivě sleduje situaci: "Nikdo by se neměl bát navštívit modlitebnu. Myslíme na oběti, místní komunitu a všechny, které postihla tato tragická událost."

Střílelo se v místě, kde se nachází více kostelů různých vyznání, jakož i židovská synagoga.

V kalifornském městě se střílelo den poté, co osmnáctiletý střelec bílé pleti zabil deset lidí v supermarketu v černošské čtvrti Buffala ve státu New York na opačném konci Spojených států.Payton Gendron je ve vazbě a střelba je vyšetřována jako zločin z nenávisti.

Prezident Joe Biden spolu s manželkou v úterý navštíví Buffalo, aby sdílel bolest komunity, která přišla o deset lidí při děsivém a nesmyslném krveprolití, uvedl Bílý dům.