Na otázku, kdy naposledy USA měly spolehlivé zpravodajství o bin Ládinově úkrytu, šéf Pentagonu odpověděl: „Myslím, že to jsou léta.“ Gates to uvedl v rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC.

Britský zpravodajský server dříve tento týden zveřejnil tvrzení pákistánského vězně, podle něhož se bin Ládin v lednu nebo v únoru nacházel ve východním Afghánistánu. Gates prohlásil, že to nemůže potvrdit.

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání ve čtvrtek řekl, že vůdce teroristické sítě se asi neskrývá v Pákistánu.

Zahraniční výbor amerického Senátu na konci listopadu zveřejnil zprávu, podle které měla americká armáda v prosinci 2001 v afghánských horách nejhledanějšího teroristu světa „na dosah“. Administrativa exprezidenta George Bushe tehdy ale rozhodla nevyslat na jeho zadržení tisíce vojáků, které měla k dispozici. Bin Ládinovi se tak podařilo uprchnout.

V rozhovoru pro televizi CBS Gates řekl, že USA nebudou pronásledovat šéfy Talibanu na pákistánském území. „Pákistán je svrchovaný. Myslím, že odpověď na tento problém je na pákistánské armádě,“ prohlásil.

Agentura AFP dala jeho slova do souvislosti s pátečním tvrzením listu The New York Times, že Bílý dům povolil Ústřední zpravodajské službě (CIA) rozšířit používání bezpilotních letadel v Pákistánu i na vyhledávání příslušníků Talibanu a teroristické sítě Al-Káida a na údery proti nim.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v témže pořadu CBS vyslovila uspokojení nad ofenzivou, kterou proti Talibanu zahájil Pákistán. Řekla, že Pákistán si uvědomil hrozbu, jakou je Taliban pro jeho bezpečnost.