Wittová, která v roce 2013 uprchla do Íránu, poskytla podle ministerstva spravedlnosti islámské republice informace o programu, který se týkal výzvědných amerických operací. Spolupracovala také s členy islámských revolučních gard. Íráncům rovněž poskytla informace o členech americké kontrarozvědky.

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou
Další problém pro Huawei. USA obvinily finanční šéfku společnosti z podvodů

Žena, jejíž motiv je považován zřejmě za ideologický, tak svými činy pomohla Íránu vést přes internet výzvědné operace, které mířily proti jejím bývalým kolegům. Obviněni byli ještě čtyři Íránští občané, kteří se na kybernetických útocích podíleli.

Washington rovněž uvalil sankce na společnosti New Horizon Organization a Net Peygard Samavat Company. Wittovou podle amerických činitelů Íránci na svou stranu získali poté, co se zúčastnila dvou mezinárodních konferencí pořádaných společností New Horizon.

Jako Snowden

Íránské tajné služby měly Wittovou oslovit již v roce 2012. Neupřesněný člověk ji údajně kontaktoval a podotkl, že je dobře vycvičená. „Víte, tu práci jsem milovala a nyní jsem odhodlaná využít svůj výcvik k dobrým účelům namísto zla. Díky, že jste mi dali tu příležitost,“ odpověděla podle obžaloby.

William Barr
Senát USA zahájil slyšení s Barrem. Hlavním tématem je vyšetřování FBI

„Pokud by všechno ostatní selhalo, mohla bych se vším jít na veřejnost a být jako Snowden,“ měla Wittová prohlásit s odkazem na bývalého pracovníka americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), který zveřejnil utajené informace o činnosti agentury.

„Naši zpravodajští experti skládají přísahu, že budou chránit svou zemi, a my věříme, že ji dodrží. Z dobrých důvodů,“ prohlásil šéf odboru národní bezpečnosti amerického ministerstva spravedlnosti John Demers. „Ale jednou za čas se stane, že nás jeden z lidí, ve které máme důvěru, zklame.“

Varování FBI

Pro americké letectvo jako příslušník kontrašpionáže pracovala Wittová od roku 1997 do roku 2008, poté ve spolupráci pokračovala jako smluvní partner. V rámci své práce působila na Blízkém východě.

O tom, že by pracovnice letectva mohla být cílem Íránských zpravodajců, podle agentury AP americké úřady věděly. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) měl dokonce Wittovou varovat, že by se ji Teherán mohl pokusit přetáhnout na svou stranu, uvedl jeden z čelních představitelů úřadu Jay Tabb.

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Trump byl během prezidentské kampaně v kontaktu s Rusy, ukázalo vyšetřování