Ministr energetiky Stephen Chu nicméně prohlásil, že v souvislosti s nehodou v japonské elektrárně Fukušima 1, poškozené zemětřesením a cunami, budou americké úřady hledat způsob, jak zajistit větší bezpečnost nukleárních elektráren v USA.
EPA předložila návrh, podle kterého by americké uhelné elektrárny měly do čtyř let omezit emise rtuti vznikající při spalování uhlí. Ty by se tak měly snížit o 91 procent. Opatření znamená, že 15 až 20 procent amerických uhelných elektráren bude muset být uzavřeno.
Výpadek uhelných elektráren bude nutné nahradit buď novými elektrárnami na zemní plyn, které je možné rychle postavit, nebo zvýšením výkonu jaderných elektráren. V současnosti zajišťují uhelné elektrárny asi 50 procent americké elektřiny. Jaderné elektrárny se podílejí na celkové produkci 20 procenty, obdobný podíl mají i elektrárny na zemní plyn.
Američané budou hledat slabá místa ve Fukušimě
Spojené státy tak budou i nadále spoléhat na jadernou energetiku, i přes události v Japonsku. Tamní elektrárnu Fukušima 1 poškodilo zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály a následná vlna cunami a z reaktorů zde uniká radioaktivita.
Ministr energetiky Stephen Chu v Kongresu prohlásil, že v souvislosti s japonskou nehodou budou americké úřady hledat způsob, jak zvýšit bezpečnost elektráren. Úřady podle něj chtějí zjistit, jaká byla slabá místa ve Fukušimě, a zvážit, zda nebude nutné upravit americké bezpečnostní standardy.
Nehoda ve Fukušimě v USA okamžitě vyvolala debatu o další výstavbě jaderných zařízení ve Spojených státech. Bílý dům ale uvedl, že jaderná energie nadále zůstává součástí energetické politiky prezidenta Baracka Obamy. Ten ji podporuje mimo jiné proto, že jaderná energie nevytváří emise skleníkových plynů.
Komentář Ivana Hoffmana s názvem Jaderné dilema si můžete přečíst nebo poslechnout ZDE.