Spojené státy jsou pandemií postiženy nejvíc a New York je v USA hlavním ohniskem nákazy. "Mám zlost. Mohli jsme si zajistit dostatek ochranných prostředků už před řadou měsíců, v Číně to začalo v prosinci. Ale mysleli jsme si, že tady se to stát nemůže," řekl AP Matthew, který pracuje v newyorském Montefiore Medical Center.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Některé nemocnice mají tolik mrtvých, že musely povolat chladírenské vozy jako provizorní márnice. Záchranné služby vyřizují telefonáty po tisících.

Žena v roušce, ochranných brýlích a rukavicích čeká 26. března 2020 u terminálu na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem
Počet nakažených v Německu přesáhl 42 tisíc. Země hlásí 253 úmrtí na koronavir

Nedostatek roušek a respirátorů nutí lékaře a sestry nosit tytéž ochranné prostředky celý den. "Jako když vám přidělí tři kousky toaletního papíru, s nimiž máte vystačit týden," řekla AP rozhořčená předsedkyně newyorského sdružení zdravotních sester Judy Sheridanová. Váznoucí dodávky ventilátorů brzy postaví zdravotníky před kritickou volbu: budou muset rozhodnout, kdo pomocný přístroj dostane.

Ve čtvrtek New York evidoval 21 873 nakažených, 281 mrtvých a 3900 hospitalizovaných. Nikdo neví, jaké procento připadá na zdravotníky. Personál nemocnice Mount Sinai West, frustrovaný nedostatkem roušek, lůžek i pomůcek, poslal listu New York Post fotografii s lékaři v pytlích na odpadky místo ochranných obleků. "Zacházejí s nimi jako s odpadem," komentoval list fotku umístěnou na titulní straně.

Provizorní nemocnice ve Wu-chanu - Zdravotník u pacienta provizorní nemocnice, která vznikla přebudování výstavního centra ve Wu-chanu (snímek z 18. února 2020)
Čína opět hlásí pokles nových případů. Nejvíce nakažených je v USA

Newyorským zdravotníkům má brzy pomoci na 40 tisíc bývalých penzionovaných kolegů, kteří se vrátí do práce. Pomoci mají i studenti vyšších ročníků lékařských fakult.

Ve světě mají nyní nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem Spojené státy. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje, dosáhl počet nakažených Američanů 82 404, zatímco Čína má 81 782 nakažených obyvatel a Itálie 80 589 případů. 

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník