Podle agentury Reuters se na tomto postoji ve svém telefonátu shodli americký prezident Barack Obama a šéf jeho diplomacie John Kerry, který v pátek dokončoval návštěvu Moskvy. Kerry podle agentury Reuters řekl, že svého tureckého kolegu telefonicky ujistil o "absolutní podpoře turecké demokraticky zvolené civilní vlády a demokratických institucí".

Podle agentury AP šéf americké diplomacie rovněž zdůraznil, že jeho ministerstvo se soustředí na zajištění bezpečnosti amerických občanů, kteří se nyní nacházejí v Turecku.

Jak Kerry následně uvedl, zatím neobdržel žádnou žádost o vyhoštění duchovního Fethullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval.

Americký ministr rovněž doufá, že při vypořádávání se s těmi, kdo za pokusem o puč stáli, bude v Turecku dodržována ústava. Ministr to řekl během své návštěvy Lucemburska.

Obama podle agentury AP ve svém prohlášení vyzval účastníky konfliktu v Turecku, které patří ke klíčovým členům NATO, aby projevili zdrženlivost a vyvarovali se násilí či krveprolití.