Potyčky vypukly, když centrem města projížděl průvod asi 600 aut s příznivci republikánského prezidenta Donalda Trumpa. S nimi se střetli lidé podporující hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Snažili se cestu, kterou průvod aut projížděl, zablokovat, po Trumpových stoupencích házeli různé předměty. Ti po nich zase stříleli paintballové kuličky a stříkali na ně pálivý sprej.

Policie uvedla, že několik lidí zatkla, a potvrdila, že při přestřelce zemřel jeden člověk, který byl střelen do hrudníku. Vydala také prosbu o poskytnutí videí, fotografií a informace od očitých svědků incidentu. Zatím není jasné, zda střelba souvisela se střety mezi Trumpovými zastánci a odpůrci, a kdo střílel.

Protestní pochod v americkém městě Kenosha 29. srpna 2020
V Kenoshe pokračují protesty proti policejnímu násilí. Město navštíví Trump

Žádné další informace o případu policie nezveřejnila. Policejní šéf Chuck Lovell uvedl, že je zatím brzy na poskytnutí informací a policie má před sebou mnoho důležité práce, než bude schopná zjistit, co se stalo. "Pokud kdokoliv může poskytnout informace o tomto případu, žádám ho, aby se obrátil na naše detektivy. Toto násilí je zcela nepřijatelné a usilovně pracujeme na nalezení a zadržení zodpovědné osoby nebo osob."

List The New York Times s odvoláním na dva nejmenované svědky napsal, že skupinka lidí se pohádala s jinými lidmi v autě a kdosi začal střílet. Muž, který byl při střelbě zabit, prý měl na hlavě čepici se symboly Patriot Prayer, která je považována za sdružení bělošských rasistů a jejíž členové se s protestujícími proti policejnímu násilí střetli v minulosti už víckrát.

Zakladatel skupiny Joey Gibson pak uvedl, že zastřelený byl stoupencem Patriot Prayer a dobře ho znal. Gibson byl také v sobotu večer v Portlandu a dorazil na místo střelby krátce poté, co se incident stal.

Protesty v amerických městech

Fotograf spolupracující s agenturou AP uvedl, že slyšel tři výstřely. Poté uviděl policejní zdravotníky ošetřovat oběť, která podle něj vypadala jako běloch. Podle dalších nezávislých spolupracovníků AP měl muž čepici s odznakem Patriot Prayer.

Protesty v mnoha amerických městech, včetně Portlandu, se rozhořely poté, co v květnu při brutálním zásahu bělošského policisty v Minneapolisu zemřel černoch George Floyd. V Portlandu panuje napětí mezi různými skupinami demonstrantů a dochází ke střetům. Trump začátkem července do Portlandu poslal příslušníky federálních sil na ochranu federálního soudu, nicméně podle místních úřadů to situaci ještě zhoršilo. Stovky lidí byly v souvislosti s nepokoji zatčeny.

Následky hurikánu Laura v Louisianě
Týdny bez dodávek vody a proudu. Hurikán Laura zpustošil americkou Louisianu

Agentura AP připomíná, že Trump ve svém čtvrtečním projevu k nominačnímu sjezdu republikánů o Portlandu mluvil jako o liberálním městě, jež ovládlo násilí. Z údajné potřeby navrátit "zákona a pořádku" do ulic amerických měst udělal jedno z hlavních témat své kampaně před listopadovými prezidentskými volbami.