„Jednoznačně podporujeme zjištění Spojených států, že Rusko porušuje své závazky plynoucí ze smlouvy INF,“ napsali ministři zahraničí členských zemí NATO ve společném prohlášení. 

Podle amerického ministra zahraničí Mike Pompea přestanou USA za 60 dní plnit podmínky smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). A to v případě, že Rusko do této doby nepřehodnotí svůj přístup k této smlouvě a nezačne plnit závazky z ní vyplývající, informovala BBC. Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí aliance. 

 

"Rozhodli jsme se tak z několika důvodů. V první řadě proto, že Rusko podkopává nejen bezpečnost Spojených států, ale i bezpečnost našich spojenců a partnerů," uvedl Pompeo s tím, že nemá smysl, aby Spojené státy zůstaly i nadále svázány podmínkami dohody, které je omezují v případné odpovědi. 

Rozhodnutí Spojených států podporuje i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Ruská strana neplní ustanovení této smlouvy, dlouhodobě není udržitelné, aby jedna strana smlouvu porušovala a druhá se jí řídila,“ uvedl Petříček. Podle něj je smlouva důležitým pilířem režimu kontroly zbrojení a zásadní pro evropskou bezpečnost. 

"Rusko má ještě možnost vrátit se k dodržování smlouvy, k čemuž je vyzýváme spolu s našimi Spojenci,“ vzkázal Petříček.

NATO: Posilujeme svou přítomnost v Černém moři

Severoatlantická aliance v odpovědi na agresivní chování Ruska v posledních letech posílila svou přítomnost v Černém moři, upozornil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Ruské nerespektování hranic sousedních zemí se podle něj netýká jen Krymu a východu Ukrajiny, ale také Abcházie a Jizní Osetie. 

Podle Stoltenberga strávily letos lodě NATO v oblasti Černého moře 120 dní, což je o 40 více než o rok dříve. Napětí v regionu navíc výrazně zesílilo po incidentu, kdy na konci listopadu ruská vojenská plavidla u Kerčského průlivu, který je jedinou spojnicí mezi Černým a Azovským mořem, zastavila a zadržela tři ukrajinské lodě.

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu
Pakt z roku 1987, který pomáhá chránit bezpečnost Spojených států a jejich spojenců v Evropě a na Dálném východě, zakazuje Spojeným státům a Rusku, aby vlastnily, vyráběly nebo testovaly rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Pentagon i velení NATO obviňují Moskvu z nedodržování klíčové smlouvy dlouhodobě.  Jak dříve připomněla agentura AP, v minulosti se i Obamova administrativa snažila Moskvu přesvědčit, aby respektovala smlouvu, došlo však jen k malému pokroku. Rusko západní výhrady energicky popírá a z porušování INF naopak viní Washington.