S odvoláním na americké vládní kruhy o tom dnes na svých internetových stránkách píše list The New York Times (NYT). Štít by měl podle dosavadních záměrů vzniknout v České republice a Polsku.

Mezi diskutovanými alternativami je podle deníku opuštění výstavby v Česku nebo Polsku, případně v obou zemích, a umístění základny v Turecku nebo na Balkáně. Počítají prý také s úpravou protiraketového systému Aegis SM-3, používaného americkým námořnictvem, pro pozemní účely. Konečné rozhodnutí ale podle zdrojů NYT ještě nepadlo.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy již několik měsíců plány na výstavbu radarové základny v Brdech a protiraketového sila v Polsku přezkoumává. Vládní činitelé ve Washingtonu doufají, že tato revize bude hotova nejpozději příští měsíc do Obamovy schůzky s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v New Yorku.

Podle NYT tým, který pro Obamu protiraketový projekt hodnotí, nepředloží jedno doporučení, ale spíše seznam možností, jak s ním naložit. Ten nejprve dostanou k posouzení nejvyšší přestavitelé americké bezpečnosti. Až poté poputuje do rukou americké vlády a prezidenta.

Právě Rusko je největším kritikem obranných plánů USA ve střední Evropě, kvůli nimž se za vlády předchozího amerického prezidenta George Bushe výrazně zhoršily vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Obama se nyní pokouší o jejich zlepšení a podle některých pozorovatelů právě na úkor plánované základy v Polsku a ČR.

Podobné informace jako NYT získal i polský list Gazeta Wyborcza, který ve čtvrtek napsal, že Obamova vláda se již prakticky vzdala plánů na rozmístění prvků protiraketového štítu v Polsku a v České republice. Podle polského deníku si Bílý dům nyní přeje spíš instalovat protirakety na lodích a na základnách v Izraeli a v Turecku nebo na Balkáně než v Polsku. Americká diplomacie to však popřela.

Gazeta Wyborcza se odvolávala mimo jiné na vyjádření lobbisty Rikiho Ellisona, podle něhož se na nedávné schůzce americké generality v Huntsvillu o základně v ČR a Polsku už vůbec nemluvilo. To hlavně v Polsku vzbuzuje obavu, že nová americká administrativa ztratila zájem o bezpečnost středo- a východoevropského prostoru.

„Určitě nerezignujeme na naše závazky k obraně našich evropských spojenců před raketovou hrozbou z Íránu,“ vyvrátil to NYT jeden z vládních činitelů seznámený s revizí amerických protiraketových plánů. „Zkoumáme možnosti, které zlepší obranu našich evropských spojenců,“ dodal.

Podle zprávy amerického Všeobecného úřadu pro kontrolu rozpočtu (GAO) z minulého měsíce mohou náklady na samotnou stavbu plánovaných vojenských komplexů v Polsku a ČR stoupnout na více než miliardu dolarů (zhruba 18 miliard korun) z původně odhadovaných 837 milionů dolarů (14,8 miliardy korun). Celkové náklady na realizaci štítu ve střední Evropě do roku 2015 tak mohou přesáhnout čtyři miliardy dolarů (70 miliard korun), upozornil GAO.