Trump v příspěvku na twitterové sociální síti uvedl, že "kriminální živly" v Minneapolisu zneuctily Floydovu památku, a za rabování pohrozil střelbou. Společnost Twitter uvedla, že příspěvek glorifikuje násilí, což je proti jejím pravidlům, v zájmu informovanosti veřejnosti jej ale nestáhla.

V noci do budovy policejní stanice v Minneapolisu, která byla dříve evakuována kvůli protestům, vtrhl rozzuřený dav a objekt zapálil. Zpravodajský web BBC v této souvislosti uvedl, že nepokoje pokračovaly, přestože guvernér na místo vyslal stovky příslušníků národní gardy.

Parlament v Hongkongu.
Bič na svobodný Hongkong. Čína schválila kontroverzní zákon

Policie v Minneapolisu při živém vstupu bez zdůvodnění zatkla černošského zpravodaje televize CNN Omara Jimeneze a spolu s dalšími třemi členy štábu ho odvedla v poutech. Zpravodaj předtím v reportáži poukazoval na zatčení demonstranta, následně ho obklíčila skupina bělošských policistů v plynových maskách. "Pokud chcete, můžeme se přesunout," řekl novinář policistům. "Jdeme vám z cesty," dodal s tím, že policisté rozháněli protesty, a spolu s kolegy se proto přesunul dál. Následně ho ale policisté zatkli.

Ředitel CNN Adam Zucker poté mluvil s guvernérem Minnesoty Timem Walzem, který se za zatčení zpravodaje a dalších členů štábu omluvil, a řekl, že dohlédne na jejich okamžité propuštění. CNN zatčení označila za porušení prvního dodatku ústavy s tím, že novinář pouze dělal svou práci.

Trump pohrozil tvrdým zákrokem 

Prezident Trump dříve na twitteru situaci ve městě ostře kritizoval a pohrozil tvrdým zákrokem. "Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním pevně stojí armáda. Nastanou-li potíže, převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba," napsal na twitteru šéf Bílého domu.

Společnost Twitter k příspěvku uvedla, že porušuje její pravidla, jelikož "glorifikuje násilí", tweet ale nesmazala s tím, že "může být v zájmu veřejnosti, aby zůstal dostupný". Tweet lze vidět až po rozkliknutí, poté, co se objeví upozornění twitteru. Společnost krok zdůvodnila tím, že chce zabránit tomu, aby tweet inspiroval lidi k páchání násilí. Trump také kritizoval minneapoliského starostu Jacoba Freye za "naprosto neschopné vedení". Ten se proti tomu vzápětí ohradil. Po několika hodinách Trump na twitteru napsal, že společnost Twitter nedělá nic, pokud jde o "lži a propagandu" Číny a krajně levicových demokratů. Twitter pak obvinil z cenzury republikánů a konzervativců a pohrozil mu regulací.

Nejnovější komentář Twitteru k Trumpovu příspěvku je hojně citovaný mimo jiné s ohledem na předchozí podobné výhrady společnosti, na které prezident reagoval podrážděně. Ve čtvrtek Trump nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Učinil tak poté, co společnost Twitter označila několik jeho zpráv za nepřesné. Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za "politický aktivismus". Velké internetové platformy podle něj mají "nekontrolovanou moc" omezovat a cenzurovat.

Pod vlivem omamných látek

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem.

Americký prezident Donald Trump
USA vystupují z dohody o otevřeném nebi. Moskva ji prý porušuje

Podle policejní zprávy se vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zúčastnění policisté byli postaveni mimo službu, ale nebyli zatčeni ani obviněni. Video zachycující incident se rozšířilo na sociálních sítích a vyvolalo nynější protesty.