Hlavním důvodem omezení ze strany vlády minulého prezidenta Spojených států Baracka Obamy bylo dramatické snížení populace slonů. V roce 2016 se jich ve volné přírodě pohybovalo jen něco přes 350 000.

Sloni byli zařazeni na Americký seznam ohrožených druhů, jímž se vláda USA zavazuje chránit vybrané živočišné druhy z jiných než amerických oblastí.

Současná administrativa Donalda Trumpa však nyní znovu povoluje dovoz a prodej sloních trofejí na území USA dvěma africkým zemím, Zimbabwe a Zambii. Dává tak opět zelenou turistickým lovům pro zábavu.

Ty se naposledy ocitly pod ostrou palbou kritiky poté, co v létě roku 2015 minnesotský zubař Walter Palmer zastřelil v Zimbabwe slavného lva Cecila, hvězdu přírodního parku Hwange.

Šéf Humane Society Wayne Pacelle se v rozhovoru pro CNN vyjádřil na téma zrušení restrikcí jasně. „Bohatí Američané budou jen tak odstřelovat slony, kteří se starají o své a nikomu neubližují,“ prohlásil.

Mezinárodní síť turistických lovců Safari Club International zrušení restrikcí vítá. O postoji prezidenta Trumpa vypovídá leccos fakt, že jak on sám, tak především jeho syn Donald Trump Jr. patří k tzv. big game hunters neboli lovcům trofejí.

Roku 2011 se Trump junior pochlubil na internetu snímky z lovecké návštěvy Zimbabwe, na nichž je zachycen s uříznutým sloním ocasem. „Osadníci byli šťastní, že dostali maso, na kterém si příliš často nepochutnají,“ napsal tehdy na Twitter.