„Ministerstvo financí soustavně varovalo, že společnosti budou čelit významným důsledkům za poskytování materiální podpory ruské válce a USA je (sankce) dnes uvalují na téměř 300 cílů,“ uvedla v prohlášení šéfka resortu Janet Yellenová.

Na Slovensku je terčem sankcí společnost Carovilli Trading s.r.o. Podle webu ministerstva financí USA tato firma nakupuje počítačové vybavení a software a přeprodává je společnostem v Rusku. „Během pouhých několika měsíců v roce 2023 Carovilli poslala přes 350 dodávek elektroniky, včetně elektronických modulů, tištěných obvodů a mikroprocesorů ruské společnosti Compliga, která je dodavatelem IT produktů a zařízení a elektroniky,“ uvádí americké ministerstvo financí.

Pohřeb Alexeje Navalného, 1. března 2024
Putin podle amerických zpravodajských služeb nenařídil zabít Navalného, píše WSJ

Nové sankce byly uvaleny také na tři osoby v souvislosti se smrtí ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Téměř 200 sankcionovaných subjektů uvádí ministerstvo financí, zatímco ministerstvo zahraničí jich označilo více než 80, uvedl agentura Reuters.

Sankce jsou dále namířeny například proti společnostem spojeným s ruským projektem na těžbu zemního plynu a výrobu zkapalněného zemního plynu LNG 2 v Arktidě. Uvaleny byly také na ruskou leteckou společnost Pobeda, což je nízkonákladová divize Aeroflotu, píše Reuters s odkazem na americké ministerstvo financí.