Smuteční obřad s bohoslužbou začal v Národní katedrále v 17:00 hodin našeho času. Kromě Trumpa či Obamy se ho účastnili také další bývalí prezidenti Jimmy Carter nebo Bill Clinton se svou manželkou Hillary. Pozvání přijali také britský princ Charles, německá kancléřka Angela Merkelová nebo polský prezident Andrzej Duda. Českou republiku na slavnosti reprezentoval předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček. 

Zdroj: Youtube

Úvodní čtení z Bible obstaraly vnučky zesnulého George Bushe staršího Lauren a Ashley. Svůj proslov poté pronesl historik Jon Meacham, který je autorem biografie bývalého prezidenta. „Celý jeho život byl snahou dokázat sám sobě, že je ho hoden. Jeho život pro něj nikdy nebyl jeho vlastní. Vždycky tu byly další úkoly, které je třeba splnit, životy, které je třeba ovlivnit a láska, kterou je třeba rozdat,“ řekl Meacham.

Po Meachamovi se k řečnickému pultu postavil bývalý kanadský premiér Brian Mulroney, který připomněl důležitou roli Bushe staršího při ukončení studené války a pádu Berlínské zdi. „Když byl George Bush prezidentem Spojených států amerických, každý lídr vlády kterékoli země světa věděl, že jedná s gentlemanem, skutečným lídrem, který byl distingovaný, rezolutní a statečný,“ prohlásil. 

Blízký přítel Bushe staršího a bývalý senátor Alan Simpson pobavil účastníky smutečního ceremoniálu příběhy ze života bývalého prezidenta. To ve své závěrečné řeči ocenil i nejstarší syn zesnulého, další bývalý prezident George W. Bush. „Táta uměl ocenit dobrý vtip. Proto si vybral jako řečníka Simpsona,“ řekl.

Po obřadu v katedrále, který trval přes dvě hodiny, byla rakev s Bushovými pozůstatky převezena na Andrewsovu leteckou základnu, odkud po krátkém rozloučení zamířila zpět do Bushova domovského Houstonu.

Na poslední Bushovu cestu z Washingtonu do Houstonu a zpět poskytl současný šéf Bílého domu Donald Trump své prezidentské letadlo. V Houstonu byla rakev vystavena v episkopálním kostele svatého Martina do čtvrtečního převozu do College Station, kde bude prezident uložen do hrobky na pozemku Bushovy knihovny vedle své letos zesnulé manželky Barbary.

Ukončil studenou válku

V pořadí 41. prezident Spojených států zemřel v sobotu brzy ráno ve věku 94 let a o jeho úmrtí rodina informovala v tiskovém prohlášení. Lítost nad smrtí vrcholného státníka a jednoho z nejmocnějších mužů světa vyjádřila řada světových osobností včetně jeho předchůdce i nástupců.

„Zasadil se o omezení jaderných zbraní a vybudování široké mezinárodní koalice k vyhnání diktátora Saddáma Husajna z Kuvajtu. Když ve východní Evropě propukly demokratické revoluce, byla to jeho pevné diplomatická ruka, které umožnila dosažení skvělého úspěchu - ukončení studené války bez jediného výstřelu,“ uvedli v prohlášení manželé Barack a Michelle Obamovi.

Současný americký prezident Donald Trump vyzdvihl Bushův „úsudek, zdravý rozum a ledově klidné vůdcovství“. George Bush starší podle něj „inspiroval generace Američanů ke službě vlasti“. Stejně jako Obama ocenil bývalou hlavu státu i za „mírové a vítězné ukončení studené války“.