Rozhodnutí opustit smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) padlo v USA letos v únoru a platnost smlouvy skončila počátkem srpna. Z porušování dohody se obviňují vzájemně Moskva i Washington. Den po vypršení platnosti americký ministr obrany Mark Esper uvedl, že by podpořil brzké rozmístění konvenčních raket středního doletu v Asii.

Konzultace o rozmístění raket dnes novinářům potvrdila náměstkyně amerického ministra zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Andrea Thompsonová. "Bude to svrchované rozhodnutí příslušných států. Jakýkoli krok v regionu bude konzultován s našimi spojenci, není to jednostranné americké rozhodnutí," řekla diplomatka.

Žádné konkrétní země Thompsonová nejmenovala, podle expertů jsou ale hlavními kandidáty Japonsko, Jižní Korea a Austrálie, které s USA spojují obranné smlouvy. Všeobecně se má za to, že krok Washingtonu vyvolalo rostoucí vyzbrojování Číny. Peking varoval, že v případě rozmístění amerických raket podnikne odvetná opatření.

Protest na letišti v Hongkongu
Hongkongské letiště znovu přerušilo provoz, Lamová vyzvala ke klidu