„Ten balon patří Číně, a nikoli Spojeným státům,“ odpověděla na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na otázku, zda Peking požádal Washington o vrácení zbytků balonu.

Čína tvrdí, že se jednalo o civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu, který vstoupil do amerického vzdušného prostoru nedopatřením, protože byl neřiditelný. Reakci Spojených států označila Čína již dříve za přehnanou.

Kirby v pondělí zopakoval tvrzení, že podle USA balon sledoval citlivé vojenské objekty na území Spojených států. „Byl schopen sám manévrovat, zrychlit, zpomalit a otočit se,“ prohlásil Kirby. Čínu Kirby obvinil z hrubého narušení amerického vzdušného prostoru a uvedl, že sestřelení balonu bylo zcela v souladu s právy země.

Pentagon již dříve uvedl, že se balon pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. Americký prezident Joe Biden chtěl nechat balon sestřelit, už když se o něm před týdnem poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany ale tehdy tento krok nedoporučili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Odložená návštěva 

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu, kterou měl zahájit v neděli. Kirby v pondělí prohlásil, že incident poškodil vzájemné vtahy obou zemí. „Teď pro nás není vhodný čas k jakýmkoli přímým dvoustranným jednáním o širších diplomatických otázkách,“ řekl. Mluvčí americké diplomacie Ned Price uvedl, že Peking a Washington o případném novém termínu Blinkenovy návštěvy nejednaly.

Vysoce postavený americký generál odpovědný za sestřelení čínského balonu Glen VanHerck sdělil, že trosky balonu byly vyzdviženy z oblasti o rozloze asi 1,5 krát 1,5 kilometru. VanHerck rovněž uvedl, že balon byl asi 60 metrů vysoký a do americké vzdušné obranné zóny poprvé vstoupil 28. ledna severně od Aleutských ostrovů.

Oblast u pobřeží Jižní Karolíny, kde byl balon sestřelen, americká pobřežní stráž uzavřela. Potopené díly balonu se příslušníci pobřežní stráže snaží lokalizovat pomocí nepilotovaných podmořských plavidel. „Vyzdvihli jsme některé trosky z mořské hladiny. Počasí nám zatím nedovolilo důkladnější podmořský průzkum,“ uvedl bezpečnostní mluvčí Kirby.

Vyzdvižené zbytky balonu podle něj nyní budou analyzovat experti tajných služeb.