Na rozdíl od knižní verze hry, kde Potter a jeho přátelé v Bradavické škole čar a kouzel létají na košťatech, běhají v pozemním famfrpálu dva týmy po sedmi hráčích po hřišti. Stejně jako v literární předloze je i zde úkolem trefit se camrálem do obručí, vyhnout se potloukům a lapit zlatonku, která visí v ponožce z kraťasů nestranného hráče. Týmy jsou smíšené, hrají tedy ženy i muži zároveň, na hřišti ale nesmí být víc než čtyři hráči stejného pohlaví. Sport je velmi populární po celém světě, hraje se v i Česku.

Medvídě. Ilustrační foto
Medvídě versus nafukovací sob. Boj zvířete s vánoční dekoraci je hitem internetu

"Famfrpál se nachází v přelomové chvíli. Můžeme pokračovat v dosavadním stavu a zůstat relativně malí, nebo můžeme udělat velké kroky a skutečně posunout tento sport do další fáze," uvedla v prohlášení Mary Kimballová, výkonná ředitelka ligy US Quidditch (USQ).

Organizace v prohlášení, které vydala spolu s konkurenční sportovní asociací Major League Quidditch (MLQ), poukázala i na postoje tvůrkyně famfrpálu. "Ligy doufají, že jim změna názvu pomůže se nadále distancovat od děl J. K. Rowlingové, která je v posledních letech stále častěji pod drobnohledem kvůli svým postojům vůči transgenderovým osobám," píše se v prohlášení.

Série kontroverzních příspěvků 

Rowlingová v červnu 2020 zveřejnila na twitteru sérii příspěvků, které byly podle lidskoprávních aktivistů namířené proti transgenderovým osobám. V jednom tweetu sdílela a kritizovala článek, který o ženách hovořil jako o "lidech, kteří menstruují". "Jsem si jistá, že pro takové lidi existovalo nějaké označení. Napovězte mi někdo," napsala 56letá autorka.

Po velké kritice publikovala obsáhlé vysvětlení svých názorů, ve kterém se mimo jiné svěřila, že v mládí čelila sexuálnímu a domácímu násilí. "Znám a miluji translidi, ale vymazání pojmu pohlaví zbavuje mnohé z nich možnosti smysluplně diskutovat o svém životě," prohlásila.

Grinch
Žena pro děti najala Grinche. Dělat to neměla, po návštěvě zůstala v šoku

Esej Rowlingové nicméně vyvolala další kritiku. Čtyři autoři z její literární agentury reagovali tím, že z ní vystoupili a obvinili ji, že odmítá vydat prohlášení na podporu transgenderových osob.

Anglický termín pro famfrpál - quidditch - navíc chrání ochranná známka studia Warner Bros, které převedlo knižní bestseller na filmové plátno. Představitelé USQ i MLQ uvedli, že nový název vyberou během několika měsíců.