Střelba byla okolo osmé hodiny večer místního času (v úterý 02:00 SEČ) nahlášena ze dvou míst areálu ve městě East Lansing v americkém státě Michigan. Univerzitní policie pak okolo půl deváté rozeslala studentům e-maily a upozornění na mobilní telefony, v nichž je informovala o nebezpečí a vyzvala je, aby se okamžitě ukryli na bezpečném místě. Záběry z místa ukazovaly lidi prchající z jedné z budov s rukama nad hlavou i zasahující ozbrojené policisty.

Zpráva o smrti údajného pachatele přišla asi čtyři hodiny po prvotním varování pro studenty. Univerzitní policie uvedla, že podezřelého našla mrtvého mimo kampus a během následujících hodin doplnila, že šlo o 43letého muže jménem Anthony McRae. Státní policie zase informovala, že vyšetřovatelé v noci prohledali jeho bydliště.

Úřady později uvedly, že nemají tušení, proč střelec studenty zabil. V jeho kapse nicméně policie našla lístek, který „naznačoval, že existovala hrozba i pro dvě veřejné školy v New Jersey“, píše agentura Reuters. McRaeův 85letý soused mrtvého podezřelého popsal jako „skutečného pekelníka“, který často střílel ze zbraně ve svém domě.

Motiv? Neznámý

Policie dříve střelce popsala jako černocha malého vzrůstu, který pravděpodobně jednal bez komplice. Na univerzitu v East Lansing údajně McRae nebyl nijak napojený, nebyl jejím studentem ani zaměstnancem.

„Je to opravdu noční můra, co tuhle noc prožíváme," řekl představitel univerzitní policie Chris Rozman. „Netušíme, proč dnes v noci přišel na kampus,“ dodal v souvislosti s údajným pachatelem.

Všichni zabití a zranění byli studenti školy označované zkratkou MSU, potvrdily úřady při ranním brífinku. Podle mluvčího nedaleké nemocnice zůstávala ráno pětice zraněných ve vážném stavu a nebylo možné odhadnout, jak se jejich zdravotní stav vyvine.

Střelba v pondělí večer nejdříve otřásla budovou Berkey Hall, kde se vyučují společenské vědy, a bezprostředně nato prostorem MSU Union, který slouží studentům ke stravování či samostatné přípravě. Rozman sdělil, že obě budovy byly v čase útoku přístupné veřejnosti. Policisté po zprávách o střelbě prohledávali areál budovu po budově, na místě byla obrněná vozidla i sanitky a nad kampusem kroužil vrtulník.

„Celou dobu jsem se třásla,“ řekla listu The New York Times (NYT) 19letá Sophia Nedoffová, která se během pátrání po střelci ukrývala stejně jako tisíce dalších studentů. „Zablokoval jsem dveře postelí mého spolubydlícího a zhasnul jsem světlo,“ uvedl zase Julian Alonso. Student prvního ročníku prý narazil na několik policejních aut, když se vracel na svou kolej z nákupu, načež se ukrýval v šatní skříni.

Noční můra každé americké rodiny

Prezident Biden odpoledne (večer SEČ) v reakci na útok opět vyzval k přijetí zákazu útočných pušek. „Násilí spojené se zbraněmi ničí naše komunity, je to nejhorší noční můra každé americké rodiny. Pro volné nošení útočných pušek se zásobníky o desítkách nábojů skutečně neexistuje logické odůvodnění,“ řekl Biden úvodem projevu před Národní asociací okresů (NAC).

Incident v East Lansingu byl nejnovějším z masových útoků střelnými zbraněmi, které letos ve Spojených státech připravily o život desítky lidí, píše AP. V loňském roce USA zažily přes 600 útoků, které si vyžádaly čtyři a více mrtvých nebo zraněných, dodává s odvoláním na organizaci Gun Violence Archive. List NYT zase připomínal dřívější útoky na univerzitních kampusech nebo skutečnost, že pondělní útok přišel den před pátým výročím masakru střední škole ve floridském Parklandu, kde bývalý student zabil 17 lidí.

„Tehdy zabití studenti by byli vrstevníky mnohých studentů MSU,“ poznamenal deník.